İlk denizcilik üniversitesi yolda

Türkiye'nin ilk denizcilik üniversitesi, ekim ayında Tuzla'da kurulacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin ilk denizcilik üniversitesi, ekim ayında Tuzla'da kurulacak. Deniz Ticaret Odası (DTO) bünyesinde 11 yıldır hizmet veren Türkiye Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV), denizcilik mesleğini üniversiteye taşımak için şubat sonunda harekete geçti. Denizcilik üniversitesi, TÜDEV YÖK'ten izin alır almaz faaliyete başlayacak. Böylece uluslararası hukuka göre, denizcilikte zorunlu olan üniversite eğitimi hayata geçecek.
Türk denizcilik üniversitesi üç fakülteden oluşacak. Dört yıllık yüksekokul uzak yol, makine ve vardiya zabiti, mühendislik fakültesi ise seyir ve makine mühendisi yetiştirecek. İlk yıl 480, beş yıl içinde ise 1000 öğrenci alınması planlanıyor. TÜDEV, öğrencileri burslu okutacak. Bursun maliyeti armatörlerce karşılanacak. Mezunlar armatörlerin yanında istihdam edilecek.
7 milyon dolarlık yatırımla kurulacak üniversite, yasal düzenlemeler tamamlanırsa ekimde eğitime başlayacak. İlk yıl ek kontenjanla, daha sonra ÖSS'yle öğrenci alınacak. Üniversitesi için İngiltere'nin eğitim sistemini düzenleyici kuruluşu olan BTEC ile ortaklık anlaşması imzalandı. Mezun öğrenciler, İngiliz Gemi Adamı ehliyeti alıp, uluslararası çalışma olanağına kavuşacak.