İlk ders Bakan Çubukçu'dan

İlk ders Bakan Çubukçu'dan
İlk ders Bakan Çubukçu'dan

Okulda ilk dersi veren Çubukçu, annesini kaybeden birinci sınıf öğrencisi Melis Öztürk?ü teselli etti. FOTOĞRAF: UMAY AKTAŞ SALMAN FOTOĞRAF: BURAK AKBULUT / DHA

Çubukçu öğrencilere 'Başkasına karşı aşağılayıcı, alaycı ve ayrımcı tutum içinde olmayın' diye seslendi

İSTANBUL - 2009-2010 eğitim öğretim yılı tüm yurtta öğretmenlerin verdiği ‘Ayrımcılık’ konulu ilk dersle başladı. İstanbul 4. Levent’teki İsmail Tarman İlköğretim Okulu’nun öğretmen kürsüsündeyse Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu vardı. Çubukçu öğrencilere “Sizden istediğim bir başkasına karşı aşağılayıcı, alaycı ve ayrımcı bir tutum içinde olmadan yetişmenizdir” diye seslendi. Öğrencilerin kimi Bakan’ı can kulağıyla dinlerken kimi dersi kaynattı. Çubukçu’nun verdiği örneklerden hareketle, trafik kurallarını anlattığını söyleyen de vardı, “Her insan eşittir” sözünü hatırlayan da.
Yeni eğitim öğretim yılının açılışı için dün İsmail Tarman İlköğretim Okulu’na gelen Çubukçu törende sık sık çocuklarla ilgilendi. İlk olarak okul bahçesinde bir konuşma yapan Çubukçu, öğretmenlerle velilere seslendi. Ardından ise konferans salonunda yaklaşık 400 öğrenciye ilk dersi verdi. 5, 6, 7 ve 8. sınıfların katıldığı dersin konusu ise bütün Türkiye’de olduğu gibi ‘Ayrımcılık’tı.
Konferans salonuna öğrencilerin alkışları arasında giren Çubukçu, kürsüdeki yerini alırken ön sıradaki koltuklar bürokratlar doldurmuştu.
Kendi deyimiyle ‘en iyi bildiği konuyu’ anlatmaya başlalayan Çubukçu din, dil, ırk, kadın, erkek farklılığı olmadan herkesin eşit olduğunu vurguladı. Çubukçu şunları anlattı: “Etnik, dini, cinsiyete dayalı bir ayrımcılık yapılmaması gerektiğini hepimiz biliriz. Hepimizin eşit olduğunu ve eşit haklara sahip olduğunu biliriz. Çocuklar sizden istediğim bir başkasına karşı aşağılayıcı, alaycı ve ayrımcı bir tutum içinde olmadan yetişmenizdir. Ülkemizin geleceğinde sevgi ve barış ortamının oluşabilmesi sizlerin bugün edineceği ayrımcı olmayan, eşit bakış açılarınızla ‘benim sahip olduğum haklara diğerleri de sahip’ diyebilmenizle ilgilidir. İnsanlar eşit ve özgür doğar. Kendimizden farklı olanlara karşı önyargılarımız, ten rengi farklı olana, dili farklı olana bilerek veya bilmeyerek yaptığımız davranışları ayrımcılık olarak niteleyebiliriz.”

Cinsel ayrımcılığa  vurgu
Konuşmasında kız çocuklarına yapılan ayrımcılığa özel yer ayıran Çubukçu şöyle dedi: “Toplumu oluşturan bir kuş düşünelim. Bir kanadın kadınlardan bir kanadın erkeklerden oluştuğunu düşünün. Bir kanadının işlevsiz olması durumunda uçması mümkün değildir. Kız arkadaşlarınıza okul sıralarında, gelecekte eşlerinize ve toplumdaki tüm kadınlara karşı ayrımcı bir tutumda olmamanız gerekiyor. Ayrımcılığın olduğu toplumlar yoksulluk, şiddet ve insan hakları ihlalleri gibi çok ciddi sorunlarla boğuşuyor.”
Çubukçu’nun dersini can kulağıyla dinleyenler de, dersi kaynatanlar da vardı. Kimi öğrenciler sadece Çubukçu’nun verdiği örnekleri duymuştu. “Emniyet kemeri takmamız gerektiğini biliriz ama bazen takmayız” diyen Çubukçu’nun bu örneğini duyan bir öğrenci “Trafik kuralları anlatıldı” derken, bir başkası Çubukçu’nun  bilgiye ulaşımdaki kolaylığı anlattığı cümlelerinden yola çıkarak interneti anlattığını söyledi.
Çubukçu’nun verdiği mesajı alanlar da var. 7. sınıf öğrencisi Betül Dönek “Her ne kadar din, dil farklı olsa da hepimiz insanız ve aynı haklara sahibiz” diye özetledi anladıklarını. Ezgi Polat “Ayrım yapılmaması gerektiğini anladım” dedi. 5. sınıf öğrencisi Çağla Koşan’ın dersten çıkardığı sonuç ise “Her insan eşit. Büyük, küçük engelli farketmez.”  Şükrü Söze ise Çubukçu’nun dersinden kadınlara şiddet uygulamayacağını öğrendiğini söyledi. 8. sınıf öğrencisi Tugay Demirkol da “Kürt açılımıyla ilgili sorunları anlattı” derken, Canan Değermenci “ Kürt ya da Türk ayrımı yapılmamalı” diye konuştu.    
İlk dersin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çubukçu, “Bulunduğum konuma gelebilmişsem cinsiyetimden dolayı bir ayrımcılığa uğramadığım için bu nokadayım. Benimle aynı şansa sahip olmayan sayısız kız çocuğu var bu ülkede” dedi. (Radikal)