İlk ders: Burada deve yok

Tam 56 yıldır üniversite öğrencilerine yurtdışında staj yapma imkânı sağlayan AIESEC'in İstanbul şubesi (Türkiye İktisadi ve Ticari
İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği), 40 ülkeden yaklaşık 200 öğrenciyi bir araya getiriyor.

İSTANBUL - Tam 56 yıldır üniversite öğrencilerine yurtdışında staj yapma imkânı sağlayan AIESEC'in İstanbul şubesi (Türkiye İktisadi ve Ticari
İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği), 40 ülkeden yaklaşık 200 öğrenciyi bir araya getiriyor. Farklı ülkelerde ücretli staj yapmak amacıyla AIESEC'e başvuran yabancı ve Türk öğrenciler, 'Anatolia Kültürel Anlayış Kongresi'nde birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulacak. Bu yıl 10'uncusu düzenlenen 'Anatolia Kültürel Anlayış Kongresi', bugün Kumburgaz Marin Princess Otel'de başladı.
İki günlük kongre boyunca 'kültür', 'sosyalleşme', 'kimlik' ve
'kültürlerarası iletişim' konuları tartışılacak. Kongre kapsamında bugün konuklara Türk geleneklerinin tanıtılacağı 'Türk Gecesi', yarın ise tüm konuk öğrencilerin kendi kültürlerini anlatacakları 'Uluslararası Gece' yapılacak.
Organizasyon komitesinde çalışan İTÜ Endüstri Mühendisliği'nde okuyan Deniz Yorulmazel, kongerinin danslarla başladığını söylerken "Daha önce hiç tanımadığınız insanlarla aynı dansları yapıp, aynı şarkıyı söylüyoruz. Hatta kongre sayesinde Türkiye'yi tanıyıp, burada çalışmaya karar verenler de var. Türkiye hakkında çok komik önyargılarla gelenler çoğunlukta oluyor. Deveyle ulaşımın yapıldığını sananlar, sandalet ile dolaştığımızı görüp şaşıranlar bile var" dedi.
AIESEC 1948 yılında kuruldu. İstanbul şubesi 1979 yılında açıldı. AIESEC'in 85 ülkede 20 bini aşkın gönüllü üyesi, 800 şubesi bulunuyor. İstanbul'da 11 şubesi açıldı. Üniversiteler ile iş dünyasıyla arasında köprü oluşturan AIESEC, öğrencilere 2 ay ile 1.5 yıl arasında değişen sürelerde stajlar ayarlıyor. AIESEC İstanbul'un her yıl staja gönderdiği ve İstanbul'a staj için getirdiği öğrenci sayısı yaklaşık 200. Dünya genelinde ise 3 bin öğrenci AIESEC ile üstediği ülkede staj yapıyor.
Yılda iki sınav
AIESEC Resepsiyon Koordinatörü Celal Ilgıt, AIESEC İstanbul'a katılmak için gereken şartları şöyle anlatıyor: "Yılda iki defa sınav yapıyoruz. Kasım ve nisan ayında. Sınava her yıl ortalama 1000 kişi giriyor. Geçen kasım ayında sınav ücreti 45 milyondu. Sınav geçilince 90 milyonluk bir ücret alınıyor. Dil, aradığımız bir özellik. Sınavdan sonra iki tane de mülakat var."