İlk duruşma 16 Aralık'ta

Orhan Pamuk, "1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" sözü nedeniyle, 'Türklüğü aşağılamak'tan üç yıla kadar hapis talebiyle yargılanacak. İlk duruşma 16 Aralık 2005'te Şişli 2. Asliye Ceza'da yapılacak.

İSTANBUL - Yazar Orhan Pamuk hakkında '1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü' şeklindeki açıklamaları nedeniyle yürütülen soruşturmadan dava kararı çıktı. İstanbul Savcılığı'nın, Pamuk hakkında 'Türklüğü aşağılama' suçlamasıyla üç yıla kadar hapis istemiyle açtığı dava 16 Aralık'ta başlayacak.
Pamuk'un İsviçreli bir gazeteciye Ermeni tehciri konusunda söylediği, "Bu topraklarda 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" sözlerinin Aktüel dergisinin şubat-mart sayısında yer alması üzerine tartışma başlamıştı. Isparta'nın Sütçüler İlçesi Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Pamuk'un kitaplarının toplatılması kararını vermesi tartışmaları alevlendirmişti. Pamuk tepkiler üzerine, "Tahammülsüzlüğün geçmişte ne büyük acılara yol açtığını anlatmaya çalıştım" demişti. Bu arada Şişli ve İstanbul cumhuriyet savcılıkları da yapılan suç duyuruları üzerine harekete geçerek Pamuk'un sözleri için soruşturma açmıştı.
İlk duruşma 16 Aralık'ta
Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma geçen haziran ayında sonuçlandı. Savcılık, Pamuk'un söz konusu sözleriyle TCK'nın 301. maddesinin birinci maddesinde yer alan 'Türklüğü alenen aşağılamak' suçunu işlediğine kanaat getirdi. İddianamede Pamuk'un bu madde uyarınca altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ise soruşturmasını 'takipsizlikle' sonuçlandırdı. 1 Temmuz 2005 tarihinde verilen kararda, Pamuk'un açıklamasında 'Türklüğü aşağılama' suçunun oluşmadığı vurgulanarak, TCK'nın aynı maddesinin son fıkrasına göre 'eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz' hükmüne yer verildi. Savcılık bu nedenlerle Pamuk hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığı kararını verdi.
Dünyaca ünlü yazar Pamuk'un üç yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacağı dava 16 Aralık 2005 tarihinde Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7562457562450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.