İlk duruşmada müebbet cezası

İlk duruşmada müebbet cezası
İlk duruşmada müebbet cezası
Nikâhsız yaşadığı Hülya Işık'ı öldüren ve "Beni aldattı' diye savunma yapan Hacı Demirtaş, ilk duruşmada müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Adana’da nikâhsız yaşadığı 38 yaşındaki Hülya Işık’ı mahkemeden ‘koruma’ talep etmeye giderken yol ortasında av tüfeğiyle öldüren 42 yaşındaki Hacı Demirtaş, ilk duruşmada “Beni aldattı, namusumla oynadı” savunması yaptı. Mahkemeyse herhangi bir tahrik indirimi uygulamadan sanığa ömür boyu hapis cezası verdi.
Adana’nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı Kadıköy Köyü’nde yaşayan Hacı Demirtaş, geçen yıl ocak ayında komşu köydeki Hülya Işık’ı ailesinden istedi. Çifte resmi nikâh kıyılmadı, köy meydanında yapılan bir düğünle ‘evlenmiş’ oldular. Bir süre sonra Hülya Işık, şiddet görmeye başladı ve 18 Haziran’da hastanelik oldu.

Önce annesine sığındı
Işık önce Kadıköy Köyü’nde oturan annesi Havva Işık’ın evine sığındı. Demirtaş, peşini bırakmayınca devletten koruma istedi. Demirtaş’a 2 ay süreyle ’evden uzaklaştırma cezası’ verilirken ’yaralama’ ve ’tehdit’ suçlarından 2 ayrı dava açıldı. Davaların görülmesine başlanmadan Demirtaş, 28 Eylül ’de evden uzaklaştırma cezasının süresi dolunca Işık’ın annesinin evine gidip, barışmak istedi. Işık, kabul etmedi ve jandarmaya haber verdi. Demirtaş ölüm tehdidinde bulunarak evden uzaklaştı. Geceyi evin karşısındaki narenciye bahçesinde geçiren Demirtaş, ertesi gün, koruma talebinde bulunmak için karakola gitmek üzere evden çıkan Işık’ı göğsünden vurup öldürdü. Demirtaş, bir arkadaşının evinde mutfak tezgâhının altında yakalanıp, tutuklandı.

‘Aldattı’ savunması
Demirtaş hakkında ’tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada sanık, tanıdık bir savunma yaptı ve “Beni aldattı, namusumu kirletti” dedi. Tanık Esat Mahmut Atak “Hülya beni aradı. ’Enişte jandarmaya gidiyorum. Uzaklaştırma cezası talep edeceğim dedi. Sonra bir anda telefon kesildi. O an vurulmuş” dedi. Mahkeme, sanığı ömür boyu hapse çarptırdı. Sanığık, eşine karşı ’yaralama, hakaret ve tehdit’ suçlarını işlediği için cezasında indirim yapılmadı.