İlk etapta 100 PKK'lı silah bırakacak

İlk etapta 100 PKK'lı silah bırakacak
İlk etapta 100 PKK'lı silah bırakacak
Abdullah Öcalan'ın şubat ayında yapması beklenen 'eylemsizlik' çağrısının ardından bahar aylarında ilk etapta 100 PKK'lının silah bırakacağı iddia edildi.

MİT’in koordinasyonunda, ‘ PKK ’nın silah bırakması’ hedefiyle yürütülen İmralı ile müzakere sürecine paralel başlatılan ve Abdullah Öcalan’ın önümüzdeki günlerde ‘resmen’ yapacağı ‘eylemsizlik’ ve ‘PKK’lı unsurların Türkiye dışına çıkması’ çağrısının değerlendirildiği ‘Kuzey Irak’ müzakerelerinin ilk aşamasında sona gelindi.

Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp’in haberine göre Oslo görüşmelerinde de yer alan PKK üst düzey yöneticilerinden Sabri Ok’un da bulunduğu PKK heyetiyle MİT arasında devam eden ön görüşmelerde, Öcalan’ın çağrısına bağlı olarak örgütün ve devletin atacağı adımlar netleşiyor.

Önümüzdeki günlerde daha üst düzey bir MİT heyeti, Kuzey Irak’a giderek, Öcalan’ın DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat ve kardeşi Mehmet Öcalan ile gönderdiği ‘eylemsizlik’ mesajının da değerlendirildiği görüşmelere katılacak.

Masadaki takvime göre PKK eylemsizlik kararını, Abdullah Öcalan’ın yapacağı ‘ resmi ’ çağrının hemen ardından şubat ayı içinde açıklayacak. Kış şartları nedeniyle sınıra uzak bölgelerdeki PKK’lıların Türkiye’den ayrılmaları için baharın gelmesi beklenecek. 100’e yakın PKK’lı ‘sürece yönelik güven arttırıcı eylemler’ adı altında silahlarını bırakarak sınır dışına çıkacak. PKK’lıların silahsız çıkışı sırasında bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ‘gözlemci’ olarak eşlik edecek.