İlk göçmenler geldi

ABD'nin Afganistan'a yönelik bombardımanı sürerken, savaştan kaçan ilk göçmen grubu Van'da parklarda yatıp kalkıyor.

VAN - ABD'nin Afganistan'a yönelik bombardımanı sürerken, savaştan kaçan ilk göçmen grubu Van'da parklarda yatıp kalkıyor.
Afgan göçmenler, Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiserliği'nden kendilerine sahip çıkılmasını istedi. Başvuruları incelemeye alınan 15 genç, Yukarı Norşin Camisi bahçesi ile parklarda yatıp kalkmaya başladı. Afganlar, vatandaşların yardımıyla karınlarını doyururken, en çok soğuk ve yağıştan etkileniyor. Taliban'ın baskısıyla birlikte ABD'nin başlattığı saldırı sonucu ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan gençlerden 22 yaşındaki Seyyid Gülamsahi şöyle konuştu:
'Gücümüz kalmadı'
"Bizler Şah Mesut'a bağlı olarak Taliban'a karşı mücadele veriyorduk. Amerika'nın saldırısıyla birlikte ortalık karıştı. Dayanacak gücümüz kalmadı. Çareyi ülkemizi terk etmekte bulduk. Çok zor koşullarda geldiğimiz Van'da umduğumuzu bulamadık. Burada içinde bulunduğumuz koşullar savaştan da beter. Geceleri dışarıda, soğuk ve yağışın altında geçiriyoruz. Isınmak için ateş yakıyoruz. Ekmek bulmakta zorlanıyoruz. Geldiğimize pişman olduk. BM yetkililerinden yardım bekliyoruz. Afganistan'daki akrabalarımızın hayatından endişe ediyoruz."
Tankı arızalanınca...
Şah Mesut'a bağlı tankçı olduğunu anlatan Hüseyin Ali de, savaşmaktan bıktıklarını, Taliban'ın üzerine giderken cephede tankının arızalanmasını fırsat bilerek İran üzerinden Türkiye'ye kaçtığını söyledi. Ali, "Tankım arızalanınca geri dönme imkânım kalmadı. Taliban'a yakalanmamak için kaçtım" dedi. Çatışmalarda aile fertlerinin çoğunu kaybettiklerini belirten Tamim Zarrin de, öncelikle sığınacak bir mekâna ihtiyaçları olduğunu söyledi.
'Çok üşüyoruz'
Babalarıyla birlikte Van'a gelen 12 yaşındaki Ramim Sofizade ve 10 yaşındaki kardeşi Ruman ise, "Sıcak bir ortamda uykuya hasret kaldık. Cami bahçesine serdiğimiz kartonların üzerinde yatıyoruz. Çok zor geldik. Ancak burada da yaşamak zor. Yetkililerin yardım etmesini bekliyoruz" dedi.