İlk gün heyecanı

Binlerce öğretmen ve öğrenci dün yeni eğitim-öğretim yılına başladı. Başbakan Erdoğan da Şanlıurfa'da 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasına destek verdi.
Velilerin 'bağnazca tutumlarından' vazgeçerek çocuklarını okula göndermesini isteyen Erdoğan öğretmenlere de "Öğrencileri asla dövmeyin" dedi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ŞANLIURFA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılının açılışında kızlarını okula göndermeyen velilere 'Bağnazlığı bırakın' çağrısı yaptı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da Harran'da bir öğrencinin evine 'ikna ziyareti'nde bulundu ve başardı.
Yeni eğitim-öğretim yılının açılışı ile 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası'nın ikinci ayağı, dün Şanlıurfa'da başlatıldı. Urfa 2002 Vakıflar İlköğretim Okulu'ndaki törene Başbakan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile milletvekilleri ve bürokratlar katıldı. Çağdaş Türkiye'nin çağdaş kızları projesini yürüten Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar dört yılda 8 bin çocuğa eğitim desteği sağladıklarını belirterek, "Proje genişletilmeli" dedi. Unicef Türkiye Temsilcisi Edmond Mclouahney ise konuşmasının bir bölümünü Türkçe yaptı, "Çok az Türkçe biliyorum, tüm kızlar okula gidince, konuşmamı Türkçe yapacağım" dedi.
Öğretmenlerden öğrencileri dövmemelerini, şefkatle yaklaşmalarını isteyen Erdoğan, öğrencilere de "Düşünün, düşüncelerinizi uygulamaya sokun, uygulama da yetmez, neticelendirin, böylece başarıyı göreceksiniz" diye seslendi. Başbakan, öğrencilerden öğretmenleri, anneleri, babaları dışında kimsenin elini ve ayağını öpmemelerini de istedi.
İHL'li kızlar pankart açtı
Erdoğan, kız çocuklarının eğitimden mahrum bırakılmamasını isterken, "Anne ve babalarımıza sesleniyorum; ne dinimizde, ne kültürümüzde, ne örfümüzde yeri olan bu bağnazca tutumdan vazgeçmeye çağırıyorum. Bütün çocukları, lütfen ayırım yapmaksızın, okula gönderin. Gelin bu gayreti gösterelim, kızlarımızı başımıza taç yapalım" dedi. Erdoğan'ın konuşması sırasında bir grup imam hatip türbanlı öğrencisi, 'Haydi kızlar okula, atılmak için' yazılı pankart açtı. Korumaların müdahalesi ile pankart indirildi.
Öte yandan Erdğan'ın eşi Emine Erdoğan dün Harran'da Vatha-Abdullah Gökhan çiftini evinde ziyaret ederek, zorunlu öğrenim çağında olduğu halde
okula gönderemedikleri sekiz yaşındaki Merve ve 10 yaşındaki Fatma adlı kızlarını okula göndermeleri için ikna etti.
Arapça konuşabilen Vatha Gökhan, Erdoğan'a sarılıp öperek, teşekkür etti.