İlk Hrant Dink duruşması 2 Temmuz'da yapılacak

Hrant Dink cinayeti davasının ilk duruşması 2 Temmuz'da görülecek. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin hazırladığı tensip tutanağına göre zanlı O.S. 18 yaşından küçük olduğu için duruşma kapalı yapılacak.

İSTANBUL - Hrant Dink cinayeti davasının ilk duruşması 2 Temmuz'da görülecek. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin hazırladığı tensip tutanağına göre zanlı O.S. 18 yaşından küçük olduğu için duruşma kapalı yapılacak. Mahkeme, ayrıca Orhan Pamuk'un duruşmaya mağdur sıfatıyla çağrılmasına karar verdi.
18 sanıklı davanın iddianamesinde, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in 'Hrant Dink'in öldürülmesine azmettirmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbete çarptırılması isteniyor. Ayrıca Tuncel, 'silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak, patlayıcı madde imal etmek ve atmak'la suçlanıyor. Tuncel'in bunun için 22.5-48 yıl arasında ceza görmesi isteniyor. Hayal içinse 'terör örgütünün yöneticisi olmak, Orhan Pamuk'u tehdit etmek ve ruhsatsız silah bulundurmak'tan 18-30 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.
Cinayetin tetikçisi O.S'nin yaşının 18'den küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor. BBP'li zanlılar Yaşar Cihan ile Halis Egemen'in 'terör örgütüne yardım etmek'ten 7.5 ile 15 yıl arasında hapsi istenirken Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu, 'Dink'in öldürülmesine yardım etmek ve terör örgütüne üye olmak'la suçlanıyor. Bu kişiler için talep edilen ceza, 22.5 ile 35 yıl. Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak'a da 'terör örgütüne yardım etmek'ten 7.5-16 yıl ceza öngörülüyor.