İlk inceleme: Çok eksik var

İSTANBUL - Hastanedeki yangını araştırmak için uzman heyeti kuruldu. Elektrik, İnşaat, Kimya, Mimar, Makine Mühendisleri Odaları temsilcilerinden oluşan heyet adına Bursa Elektrik Mühendisleri Odası ve TMMOB İl Kordinasyon Kurulu Başkanı Erdal Aktuğ, dünkü ilk inceleme sonuçlarını şöyle özetledi:
“Kendi gördüğüm kadarıyla bazı eksiklikler tespit ettim. Orada  bir yangın algılama sistemi olduğunu fakat çalışmadığını düşünüyorum. Bunun dışında ihale şartnamelerinde yer alan, ihaleye çıkıldığı zamanki projelerini istedik. Çünkü projeye uygun yapılıp yapılmadığını tespit etmek istiyoruz. Özellikle şaft (kablo bacası) durumunu değerlendiriyoruz. Aynı zamanda bu şaftta bazı mühendis arkadaşlarımıza göre, şaftlar arasında ve binalar arasında hem duman hem de yangın geçirmeyecek olan şiltelerin bulunması gerekiyordu. Ancak bunların kullanılmadığı anlaşıldı.
Kat geçişlerinde duman kesici teçhizattan bahsediyorlar. Mühendis arkadaşlar bunun yapılmadığını söylüyor. Duman tahliye ve havalandırma sistemlerinin enerji kesildiği için çalışmadığı sanılıyor.
Jeneratör ve UPS (kesintisiz güç kaynağı) olmasına rağmen, bunlar yangın katında olduğu için, kablolar yanınca yukarıya enerji iletmek için irtibat kalmıyor. Ayrıca teknik arkadaşlar yangının daha da büyümemesi için ana şarterleri kapatıyorlar.” (Radikal)