İlk işlem: Basit yaralama

Diyarbakır'da R.G'nin burnunu kesenler, önce 'basit yaralama'dan salınmış, itiraz üzerine tutuklanmış. R.G.'nin babası, tahliye olan Ekrem Gezginci'nin kendilerini tehdit ettiğini belirtti. R.G. de "Beni başka erkeklere satmak istediler" dedi.

DİYARBAKIR - 15 yaşındaki R.G'nin burnunu kesen sanıkların, olaydan sonra 'basit yaralama'yla suçlandıkları ve serbest bırakıldıkları, daha sonra itiraz üzerine tutuklandıkları ortaya çıktı.
R.G., ise namus meselesi yüzünden 'cezalandırıldığı' iddialarını reddetti.
Üç yıl önce Sabahattin Gezginci'nin tecavüzü sonucu hamile kalıp çocuğu olan R.G.'nin 'Ailesine çok gidiyor, erkeklerle konuşuyor' gerekçesiyle burnunu kesen kayınpederi Ekrem Gezginci, kayınbiraderleri Turan Gezginci, Feyyat Gezginci ve amcaoğulları 16 yaşındaki M.G'nin 11 Mart günü çıkarıldıkları nöbetçi savcılıkça serbest bırakıldıkları ortaya çıktı. 'Basit yaralama'yla suçlanan sanıkların serbest kalması üzerine, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları ve Uygulama Merkezi avukatı Remziye Tanrıkulu'nun itirazda bulunduğu, itirazı inceleyen mahkemenin dört sanık hakkında tutuklama kararı verdiği ve bu kişilerin cezaevine konulduğu belirtildi.
R.G ise başına gelenleri şöyle anlattı:
"12 yaşındayken Sebahattin bana tecavüz etti. Daha sonra benimle evlenmek istemedi. Ben de ona kaçtım. İki yıl önce bir erkek çocuğuna tecavüzden dolayı cezaevine girdi. Kayınpederim, kayınbiraderlerim ve eşimin kuzeni beni başka erkeklere satmak istiyorlardı. Ben de karşı çıkıyordum. Beni sürekli tehdit ediyorlar, dövüyorlardı. Olay öncesinde oğlumu evden alıp kaçmak istedim. Beni bağlayıp üç gün aç bıraktılar. Daha sonra kafama silah dayayıp sırayla bana tecavüz ettiler. Sonra Turan ile M. beni tuttu. Feyyat da burnumu kesti.
Dört kişiden de şikâyetçiyim. Beni öldürmelerinden korkuyorum" dedi.
R.G'nin babası Musa G. de, "Sonuna kadar bu işin peşini bırakmayacağız. Kızıma çektirdikleri acıların cezasını çekmelerini istiyoruz" diye konuştu.
R.G.'nin ailesi, tahliye edilen kayınpeder Ekrem Gezginci'nin R.G.'ye silahla ölüm tehdidinde bulunduğunu öne sürerek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Sanıklar hakkında, R.G.'ye tecavüz iddiasıyla ilgili savcılığın
yürüttüğü soruşturma ise sürüyor.
Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Abdulgani Yalar ise "Söz konusu kişiyi koruma altına alabilmek için savcılığa yazı yazdık" dedi. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7450657450650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.