İlk itirazlar askeri yargıya

TSK'nın Gölbaşı inşaatıyla ilgili yolsuzluk davasında sanık avukatları, askeri yargılamaya itiraz etti. Avukatlar, AB uyum yasalarına göre yargılama istedi.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Özel Kuvvetler Komutanlığı binası inşaatında 118 milyon YTL'lik usulsüzlük yaptıkları iddia edilen ve albayların da aralarında olduğu 38 sanığın yargılanmasına tartışmalarla başlandı. Sanık avukatları, dava konusu suçlamanın Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nin değil, sivil yargının görev alanına girdiğini öne sürerek, davada görevsizlik kararı verilmesini talep etti. Avukatlar AB uyum yasalarının dikkate alınmasını istedi, aksi takdirde yargılamada ileride sorunlar yaşanacağına dikkati çekti ve sivil sanıkların dosyasının davadan ayrılmasını talep etti.
Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü ilk duruşmasına tutuklu sanıklardan 'asker müteahhidi' olarak tanınan Ali Osman Özmen ve Yüzbaşı Hüseyin Ceylan ile tutuksuz sanıklardan 31'i ve sanık avukatları katıldı. Duruşmayı izlemek için basın mensupları da sabah erken saatlerde nizamiyeye geldi. Ancak, Birgün gazetesi muhabiri İnan Gedik ile Tercüman gazetesi muhabirleri gazeteleri Genelkurmay'a akredite olmadığı gerekçesiyle duruşma salonuna alınmadı. Radikal muhabiri Adnan Keskin'e ise, sakallı olduğu için mahkemeyi izleyemeyeceği bildirildi.
Duruşma 12 saat sürdü
Eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ın adının geçtiği, ancak suçlamanının onun yönünden zamanaşımına girdiğinin belirtildiği, eski Jandarma Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Eruygur hakkında
ise Genelkurmay'ndan soruşturma izni istediği davanın ilk duruşması 12 saat sürdü.
Duruşmada ilk olarak sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Bir numaralı sanık Ali Osman Özmen'in, ikamet adresini hatırlamadığını söylemesi dikkati çekti. Duruşmada sanıklar ve Prof. Dr. Uğur Alacakaptan'ın da aralarında olduğu sanık avukatları, dava konusu suçlamanın Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nin değil, sivil yargının görev alanına girdiğini öne sürerek, davada görevsizlik kararı verilmesini istedi.
Alacakaptan, ayrıca askeri savcılığın yürüttüğü hazırlık soruşturmasında hukuka aykırı davranıldığını, müvekkilleri dahil ifadeleri alınan kişilere yasal haklarının hatırlatılmadığını ve dosyaya kanıt olarak giren ifadelerin hukuki değerden yoksun olduklarını öne sürdü.
Avukatlar, CMUK başta olmak üzere AB'ye uyum yasalarının dikkate alınmasını, aksi takdirde yargılamada ileride sorunlar yaşanacağına dikkati çekti ve sivil sanıkların dosyasının davadan ayrılmasını talep etti. Sanık Özmen'in avukatı, müvekkilinin ek ifadesi alınırken yanında avukatı olmadığını öne sürerken, askeri savcı, avukata "Bu hukuki bir argüman yaratmaya yönelik sıradışı bir son çaredir" karşılığını verdi. Bazı avukatların duruşmanın gizli yapılması talebini mahkeme heyeti reddetti.
Savcı: Keyfi dava değil
Duruşmada söz alan askeri savcı binbaşı Zekeriya Duran, sanık ve avukatlarının görev itirazını paylaşmadı ve "Girift ve müşterek delillerin bulunduğu davada kamuoyu vicdanının rahat etmesi ve usul ekonomisi açısından davanın birlikte görülmesi gerekir" diyerek görevsizlik isteminin reddini talep etti.
Savcı Duran, davaya yönelik eleştirileri ise "Bu dava keyfi bir dava değildir. Yasalara uygun bir davadır, geçmişte olduğu gibi ve gelecekte de olacağı gibi" diye yanıtladı.
Mahkeme heyeti gece saat 21.00 sıralarında duruşmayı bitirip ara karar oluşturdu. Buna göre mahkeme kısmi görevsizlik kararı verdi ve tutuklu sanık Özmen'in de aralarında olduğu beş sivil sanığın yalnızca dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçlarının görülen davadan ayrılarak Ankara Adliyesi'ne gönderilmesine karar verdi. Mahkeme, 'rüşvet, sözleşmeye aykırı imalat kabul ettirmek, görevi kötüye kullanmaya azmettirmek ve haksız mal edinme' suçlarının ise, askeri mahkemede görülmeye devam edilmesine karar verdi.
Mahkeme, iddianamenin okunması ve sanıkların savunmalarının alınabilmesi için duruşmayı bugüne bıraktı.


    http://www.radikal.com.tr/7339347339340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.