İlk kez Başkomutan ev sahipliği yaptı

İlk kez Başkomutan ev sahipliği yaptı
İlk kez Başkomutan ev sahipliği yaptı
Bu yıl Zafer Bayramı kutlamaları ve resepsiyonu ilk kez Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanı'nın ev sahipliğinde yapıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı, bu yıl ilklere sahne oldu. İlk kez 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ve resepsiyonu Köşk’te gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘başkomutan’ sıfatıyla kutlamaları Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, akşam da Köşk’te 30 Ağustos resepsiyonuna ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Gül ve devlet erkânının izlediği Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılan resmi tören ise Gezi protestolarına sahne olurken; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki ‘soğukluk’ dikkat çekti. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu törenlerde ne tokalaştı ne de selamlaştı.
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Serruh Kaleli, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ve Ali Babacan, Bakanlar Kurulu’nun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer devlet erkânı katıldı.
Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ne, “Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ düsturunuz doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edecek, uluslararası arenada etkin, her alanda gelişmiş, güçlü ve müreffeh bir ülke olarak daima yükselecektir” diye yazdı. 

AKM’de resmi geçit töreni

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun tören boyunca selamlaşmadıkları ve el sıkışmadıkları görüldü. Kutlamalar kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) resmi geçit töreni de düzenlendi. Törene ilk gelen isim olan CHP lideri Kılıçdaroğlu daha sonra yanına gelen TBMM Başkanı Çiçek’le uzun süre sohbet etti.
Tören Cumhurbaşkanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in tören birlikleri ve yurttaşların bayramını kutlamasıyla başladı. Tören başladıktan yaklaşık 7 dakika sonra protokoldeki yerini alan Başbakan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu tokalaşmadı. 

‘Gezi sloganları’

Törenin başlamasının ardından protokolün karşısındaki tribünlerde, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri bulunan vatandaşlar, “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarını attı. Vatandaşların töreni izlediği tribünlerde polislerin de oturduğu gözlenirken, tören boyunca bu tribünlerin önünde de çok sayıda polis ayakta bekledi. 

Askeri birlikler gösteri yaptı

Geçit töreni, paraşüt birliklerinin 3 bin metreden yaptığı atlayışla başladı. Türk bayrağı, Atatürk posteri ve kuvvet komutanlıklarının flamalarını taşıyan paraşütçülerin inişi izleyicilerce alkışlandı. Atlayışların tamamlanmasının ardından paraşütçüler, Türk bayrağı ve Atatürk posterini, şeref tribününün önünde açtı. TSK Armoni Mızıkası ve Karma Bando’nun geçiş için alanda yerini almasının ardından sırasıyla Tören Birlikleri Komutanlığı, Muharip Gaziler ve İç Güvenlik Gazileri Yürüyüş Grubu şeref tribününün önünden geçti. Türk ordusunun her bir kuvvetini temsil eden birliklerin ve gazilerin ardından, yerli üretim zırhlı araçlar, yerli tasarım alçak irtifa hava savunma sistemi “Atılgan” ile TSK envanterine yeni giren “Yıldırım” füze sistemiyle karadaki geçit töreni tamamlandı. Törende, Kara Havacılık Komutanlığına bağlı genel maksat ve taaruz helikopterleri ile Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F-16, F-4 ve F-14 uçaklarıyla da gösteri uçuşu yapıldı. Hava Kuvvetlerinin akrotim ekibi “Türk Yıldızları”nın gösterisi ise ilgiyle izlendi.