İlk kez Marmaris'te denize girdiler

İlk kez Marmaris'te denize girdiler
İlk kez Marmaris'te denize girdiler

Çocuklar ?Bu mutlu günü hiç unutmayacağız. Kenya?ya dönünce anlatacağız? dedi. FOTOĞRAF: KENAN GÜRBÜZ / AA

Paralimbik kampı için Marmaris'e gelen 10 Kenyalı çocuk hayatlarında ilk kez denizde yüzdü. Çocukların tekerlekli sandalyelerinin de yenileneceği açıklandı

MUĞLA - Marmaris’te düzenlenen 1. Uluslararası Paralimbik Gençlik Yaz Kampı’na Kenya’dan katılan bedensel engelli çocuklar, ilk defa denize girmenin sevincini yaşadılar. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından düzenlenen kampa Türkiye’nin yarı sıra ABD, Almanya, Güney Kore, Hollanda,  Kenya ve Yunanistan’dan 13-17 yaş grubundan yaklaşık 70 bedensel ve görme engelli çocuk katılıyor.
Engelli çocuklar, yedi gün sürecek kampta hem eğlenecek hem de masa tenisi, okçuluk, yüzme, goalball, satranç gibi paralimpik sporları öğrenecek. 

Ahşap yol yapıldı
İçmeler’de denize götürülen 70 görme ve bedensel engelli çocuğun kıyıdan denize sorunsuz ulaşımını sağlamak için yaklaşık 100 metre uzunluğunda ahşaptan yol yapıldı. Yolu kullanarak sahile ulaşan çocuklar Türk ve ABD’li yüzme öğretmenlerinin yardımıyla denize girdi ve saatlerce denizin keyfini çıkardı.
Kampa Kenya’dan katılan bedensel engelli 10 çocuk ‘ilk defa’ denize girmenin mutluluğunu yaşadı. Çocuklar “Kenya’ya dönünce Marmaris’i ve mutlu günümüzü arkadaşlarımız ve ailelerimizle paylaşacağız” dedi. Kenya’dan gelen 10 çocuğun ulaşımlarını parasız olarak sağlandığı, tekerlekli sandalyelerinin de yenileneceği belirtildi. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven, organizasyona destek verdi. Türkiye’nin ilk engelli oteli olan Panorama’da yapılan kamp 4 Temmuz’a kadar sürecek. (aa)