@ismailsaymaz

'İlk Kürt birası Roj' çok dertli

'Bir yudum özgürlük' sloganıyla Avusturya'da satışa çıkarılan ilk Kürt birası Roj, adının 'Roj TV' ile birlikte anılmasından mustarip. Şirket sahibi Nurettin Keske...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - 'Bir yudum özgürlük' sloganıyla Avusturya'da satışa çıkarılan ilk Kürt birası Roj, adının 'Roj TV' ile birlikte anılmasından mustarip. Şirket sahibi Nurettin Keske, Türkiye'de Roj bira için dağıtım izni alamamaktan ve 'tehdit'lerden şikâyetçi. Roj TV'den iki yıl önce kurulduklarını vurgulayan Keske, "Siyasetle ilgimiz yok. Biz piyasamıza bakıyoruz. Ne Roj TV'ye ne de diğer Kürt yayın organlarına reklam verdik. Ne PKK'nın ne Barzani'nin ne Talabani'nin birasıyız... Biz bağımsız Kürt birasıyız" diyor.
'İlk Kürt birası' olarak lanse edilen Roj, Viyana'da 2002'de üretildi. Keske biranın Türkiye'de dağıtımı için başvuran Pilot İç ve Dış Ticaret Ltd'ye iki yıldır yanıt verilmediğini, şirket yetkilisinin Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındığını ileri sürdü. Keske şirketin Viyana'daki merkezine de iki hafta önce kesik koyun başı ve 'Kürt varlığı yok, markası da olamaz' notu bırakıldığını söyledi. Roj bira halen Avusturya, İsviçre, İtalya ve Kuzey Irak'ta satılıyor. Özellikle İtalya'daki satışlarının yüksek olduğunu söyleyen Keske, Türkiye pazarına girerlerse daha da büyük satış rakamlarına ulaşacaklarını düşünüyor.
Roj, 'Washington Post'un dünkü sayısına da konu oldu. Haberde, şirketin 18 aydır ithalat iznini alamadığı belirtildi ve "Roj'u Türkiye'ye getirmek mantıklı. Kimse burada kaç Kürt'ün yaşadığını bilmiyor. Ama tahminler 10 milyon-15 milyon arasında" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7670057670050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.