İlk LÖSEV pazarı kuruldu

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı'nın (LÖSEV) hasta çocukların ailelerine destek amaçlı başlattığı kampanya kapsamında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde 'LÖSEV pazarı' kuruldu.

İSTANBUL - Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı'nın (LÖSEV) hasta çocukların ailelerine destek amaçlı başlattığı kampanya kapsamında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde 'LÖSEV pazarı' kuruldu. Hayırsever şirketlerin ürün desteğiyle kurulan pazara, lösemi hastası 200 çocuk
aileleriyle birlikte katıldı. Pazarda, daha önce ailelerin ihtiyaç duyduklarını bildirdikleri gıda, beyaz eşya, iç çamaşırı, giyim, ayakkabı, tekstil ve temizlik ürünü, okul malzemeleri ve oyuncaklar yer aldı. Her bir ailenin 1 milyar lira tutarında ücretsiz alışveriş yaptığı pazarın açılışında konuşan LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, iki ay boyunca Türkiye'nin çeşitli illerinde böyle pazarlar açacaklarını ve bin aileye 1 trilyon liralık yardım yapacaklarını söyledi.
Tedavi mümkün, ama masraflı
Tedavisi yaklaşık üç yıl süren hastalığın çok masraflı olduğunu vurgulayan Ezer, "Tedavi yüzde 90 oranında mümkün. Ancak ilaçlar kadar iyi beslenme, hijyen ve psikolojik destek de büyük önem taşıyor" dedi.
10 yaşındaki Yusuf Arslan pazara ailesiyle geldi. 1.5 yıldır lösemi hastası olan oğlunun seneye okula gideceğini söyleyen anne Aliye Arslan "Yusuf'un iki tedavisi çok ağır geçti. İlk kez kalabalığa çıkıyoruz. Alışveriş çocuğa moral oldu" dedi. Dokuz aydır lösemi hastası olan dört yaşındaki Ceyhun Özmen de annesiyle pazardaydı. Özmen, "Dışarı çıkmadığımız zaman evde bunalıma giriyor. Doktorundan izinli geldik" diye konuştu. Zeynep Kıroğlu ise kızı Melida'nın beş yıl süren hastalığı yendiğini belirterek, diğer ailelerden morallerini yüksek tutmalarını istedi.
Pazara destek vermek isteyenler için hesap numaraları: Ziraat Bankası Ankara Gaziosmanpaşa Şubesi 190006, İş Bankası Ankara-Mithatpaşa Şubesi 473000