İlk müzakere ekibi hazır

Avrupa Birliği ile yarın 'Bilim ve Araştırma' başlığı altında başlayacak tarama süreci için hazırlıklar tamamlandı. Başmüzakereci Ali Babacan...

ANKARA - Avrupa Birliği ile yarın 'Bilim ve Araştırma' başlığı altında başlayacak tarama süreci için hazırlıklar tamamlandı. Başmüzakereci Ali Babacan, AB ile temas trafiği arttıkça Türkiye'de hayat standartlarının yükseleceğini belirtirken, tarama sürecinde başarının formülünün 'uyumlu ve ortak çalışmak' olduğunu söyledi.
Babacan, 20 Ekim'de Brüksel'e gidip 'tanıtıcı tarama' için AB Komisyonu yetkililerine bilgi verecek 30 kişilik 'Bilim ve Araştırma' heyeti ile Hazine Müsteşarlığı'nda bir toplantı yaptı. Toplantı öncesi çalışmalar hakkında bilgi veren Babacan, heyetin Brüksel'e gidecek 'ilk' ekip olmasından ötürü özel bir önem taşıdığına dikkat çekti. Babacan, gazetecilerin YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in "TÜBİTAK'ın yasası yok. Ortada bir hukuki sakatlık varken, bilim başlığında tarama zor" sözlerini hatırlatması üzerine müzakere sürecinde TÜBİTAK'ın önemine dikkat çekmekle yetindi.
Bilim ve Araştırma tarama grubunda Başbakanlık'tan iki, Dışişleri Bakanlığı'ndan iki, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan dört, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan iki, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan üç, YÖK'ten altı, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nden iki, DPT'den üç, TÜBİTAK'tan beş, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan da bir temsilci yer alıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7606157606150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.