İlk Nevruz ateşi yandı

İlk Nevruz ateşi yandı
İlk Nevruz ateşi yandı

Şanlıurfa?da Nevruz?a binlerce kişi katıldı. PKKgösterisi gibi geçen kutlamada 14 gözaltı vardı. fotoğraf: Hasan Kırmızıtaş / dha

Mersin Üniversitesi’nde bir grup öğrenci Nevruz’u Çiftlikköy Kampusu’nde ateş yakarak kutladı. Halay çeken öğrenciler, yaktıkları ateşin üzerinden atladı. 
fotoğraf: KEREM KOCALAR / aa


ANKARA / ŞANLIURFA - Nevruz kutlamaları bir gün önceden başladı. DTP’nin Şanlıurfa’daki Nevruz kutlaması PKK gösterisine dönüştü. Nevruz dolayısıyla yayımlanan mesajlarda ise barış’ ve ‘kardeşlik’ mesajları verilerek ‘şiddete prim verilmemesi’ istendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz ülkemizin en büyük zenginlik kaynağıdır” dedi.
DTP ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen Dikili Mahallesi’ndeki kutlamada yılın ilk Nevruz ateşi yakıldı. Alanı dolduran binlerce kişi davul-zurna eşliğinde halay çekerek, ‘Biji serok Apo’, ‘Biji Nevruz’, ‘Gençlik Apo’nun fedaisidir’, ‘PKK halktır halk burada’, ‘Suruç  Ovası Apocular yuvası’ ve ‘Erdoğan hapse Öcalan meclise’ sloganları attı. Burada konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, İmralı cezaevinde bulunan Öcalan’ın, Nelson Mandela gibi serbest bırakılması gerektiğini söyledi ve “Kürt halkının özgürlüğü  Öcalan ile mümkün” dedi.
Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü, bugün kutlanacak Nevruz Bayramı için tüm yurtta geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu çerçevede tüm izinler kaldırılırken, Doğu ve Güneydoğu illerine yakın bölgeden çok sayıda polis takviyesi sağlandı.
‘Sevginin, barışın ateşi olsun’
Devletin zirvesinden gelen Nevruz mesajları şöyle:
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz ülkemizin en büyük zenginlik kaynağıdır. Dolayısıyla herkes kendi gelenekleri çerçevesinde Nevruz’u kutlayacaktır.
TBMM Başkanı Köksal Toptan: Türk dünyasının ortak bir bayramı kutlanıyor. Nevruz, ‘yeni gün’ anlamına geliyor. Bu yeni gün umutların yenilenmesi anlamını taşıyor. Nevruz, aynı zamanda çağları birbirine bağlayan ortak bir duygu.
Başbakan Tayyip Erdoğan: Bugün yakılan ateş, şiddetin ve öfkenin değil, aksine gönüllerimizdeki sevginin, dostluğun, kardeşliğin meşalesidir. (Radikal, dha)