İlk PKK'lı grup 'silahları ve şemsiyeleri' ile geldi

İlk PKK'lı grup 'silahları ve şemsiyeleri' ile geldi
İlk PKK'lı grup 'silahları ve şemsiyeleri' ile geldi
Geri çekilen PKK'nın 15 kişilik ilk grubu Hakkari bölgesinden çıkıp 1 haftalık yürüyüşün ardından bu sabah 06.30 sularında Kuzey Irak'ta bulunan Metina kampına ulaştı. Grubun lideri süreç için, "İlk başta hükümetin oyunu sandık" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

METİNA - Demokratik çözüm süreci çerçevesinde, Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine 8 Mayıs’ta sınır dışına çekilmek için yola çıkan 15 kişilik ilk PKK ’lı grup, silahlarıyla birlikte Metina bölgesine ulaştı. Bu sabah günün ilk ışıklarıyla örgüt denetimindeki bölgeye gelen PKK’lılar törenle karşılandı. Gelen grubun sorumlusu Cigerxwin Fırat, 8 Mayıs’tan bu yana insansız hava araçlarının geçen yıllara göre daha yoğun keşif uçuşları yaptığı belirterek, bu uygulamanın çekilmeyi geciktirdiğini anlattı.

GAZETECİLERE ÖZEL KAMP
PKK’lıların ilk çekilme görüntülerini alabilmek için günler öncesinden gazeteciler Zaho, Duhok ve Erbil’de beklemeye başladı. Grubun örgüt denetimindeki bölgeye gelmesinden bir gün önce gazeteciler bulundukları yerlerden alınarak, önceden belirlenen araçlarla Metina bölgesinde bir kampa getirildi. Uludere’nin karşısına denk gelen bölgede, örgüt gazeteciler için özel bir kamp hazırladı.

SİLAHLARI VE 'SÜRPRİZ' KONUKLARI İLE GELDİLER

Örgütün tahsis ettiği araçlarla yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuğun sonunda, Türkiye sınırının yakınlarında bulunan buluşma alanına ulaşıldı. Alan tören için hazırlanırken, PKK ve HPG bayrağının yanı sıra Öcalan posterinin yer aldığı bayrak asıldı. Sınır dışına çekilmeye başlayan ilk PKK’lı grup sabah saat 06.00 civarı uzakta görüldü. Silah ve teçhizatlarıyla gelen grup yaklaştıkça sürpriz konukları olduğu da fark edildi. Grupla birlikte gazeteci yazar Hasan Cemal ile gazeteci Erdal Er ve Mehdi Doğan’da Türkiye sınırını geçerek kampa ulaştı. Hasan Cemal, sınırı geçmesinin ardından gruba katıldığını ve yoğun yağmur nedeniyle zor bir gece geçirdiğini anlattı.

ÖZEL SAVAŞ OYUNU SANDIK
Saat 06.30 civarında buluşma bölgesine gelen 6 kadın, 9 erkekten oluşan 15 kişilik grup askeri törenle karşılandı. Daha sonra grup sorumlusu Cigerxwin Fırat kısa bir konuşma yaparak, “Her zaman barıştan yana olduk. Bundan dolayı da önderliğimizin çağrısına uyduk. 7 gündür yoldayız” dedi. Çözüm sürecinin ilk başlarında bunun Hükümet'in bir “özel savaş oyunu” olduğunu düşündüklerini ifade eden Fırat, "Sonradan bunun Önderliğimizin açıklaması olduğunu anlayınca gerekli hazırlıkları yaptık. Halen Türk Devletine karşı güvensizliğimiz var. Bu saatten sonra silahlar susuyorsa, siyasetin yolu da açılmalı” dedi. Fırat, insansız hava araçlarının daha aktif çalıştığını anlatırken, gelen grupta yer alan PKK’lıların ellerindeki şemsiyeler dikkat çekti. Fırat, eriyen kar surlarının bazı yerlerde geçi vermediğini de anlattı.

DEVLETTEN ADIM BEKLİYORLAR

Radikal’e konuşan Fırat, çekilme konusunda devletten de adım beklediklerini belirterek, “Halen bölgede karakol inşaatları sürüyor. Yeni karakollar yapılıyor. Koruculuk sistemi dağıtılmadığı gibi korucular mevzilerinde bekliyor. İnsansız hava araçlarının hareketliliğini 8 Mayıs’tan sonra geçen yıllara göre iki kat arttı. Tüm bunlar bizim gecikmemize neden oluyor. Tam yola çıktık, Heron hareketliliği nedeniyle 2 saat saklanmak zorunda kaldık. Ama daha sonra şemsiyemizi açıp yürüdük” dedi. 

İKİNCİ GRUP YARIN
Geri çekilen bir çok grubun da yolda olduğu öğrenildi. Bugün sabah saatlerinde aynı bölgelerden ikinci bir grup giriş yapacak. Ardından grupların sınırı geçişlerinde yoğunluk olacağı öğrenildi.
  http://www.radikal.com.tr/1133355113335522

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Exatus - kaşınan adam

  Exatus adlı yorumcu; ya benim yazdıklarımı anlayamadın yada saptıryorsun..Ben sadece Radikalin yayın politikasını eleştirdim.Tekrar okursanız, yazıda ölenler Kürt olsun anlamında bir isteğin olmadığını göreceksiniz.

  GERİLLANIN ÇEKİLMESİ - pispor

  Bu ülke için büyük bir şanstır.sayın öcalanın önderliğinde başlatılan bu süreci umarım Türkiye Cumhuriyeti iyi değerlendirir.Oysa bu Gerilla tam bağımsız bir kürdistan şiarı ile yola çıkmıştı.Hayırlı olsun diyorum.inşallah kürt halkının makül istekleri kabul edilirde gerilla silahı da bırakacağı günlerin geleceği umudu ile.Bu gerillanın çekilşi iki halkada hayırlı ve uğurlu olsun.

  Çözüm süreci - cennetkursunu

  Bazıları sorunun kaynağı olarak geri çekilen gerillaları gösterirken, bazılar da silah bıraksınlar bu iş bitsinden bahsediyor. Bu vatandaşlar ayda yaşıyorlar her halde. Sorunun adı Kürt ve Kürdistan'ın inkarı dır. Çözümü de inkara son verilerek zor araçlarla, yani ordusu, valisi, mahkemesi vs. ile alınmış tüm hakların, -buna kendi toprakları üzerinde söz ve kendini yönetme hakkı dahil- geri verilmesiyle mümündür. Yok bunlar olmayacaksa gerilla 1999'daki gibi çekilir, 2004'teki gibi geri gelir ve geçen yılki gibi 'Kürdün canını acıtanın canını bizde acıtmasınız biliriz' demeye devam eder. Öyle egemen ulus zihniyetiyle biz Kürtlere üstünlük tasarlamadan vazgeçin, hak ve adalet üzerinden barışçıl çözüme gelin. Yoksa bin yılda sürse artık bu zülmü kabul etmez kavgaya devam ederiz!

  'kaşınan adam' adlı yorumcu - exatus

  ölen kürtler olsaydı...yorumunda ciddimisin gerçekten. güzel olurdu değil mi? ama sana birşey söyleyeyim, bırak terör eylemini geçen sene bizzat devlet tarafından roboskide yapılmış olanı var. 24 saat boyunca haberlere çıkmayan şu olay hatırladınmı. kürtlerin ölmesinden beis görmeyen arkadaşlar size müjde vereyim. Kürtler bu gibi katliamların ağa babasını çok yaşadı. bazıları 70 yıl sonra yeni yeni konuşulmaya başlanıyor bile, hadi rahat olun iyisiniz....

  garip.. - kaşınan adam

  Reyhanlıda 51 kişi hayatını kaybetmiş yüzlercesi yaralanmış memleket kan ağlıyor .Radikal internet sayfasına bakıyorum ilk iki haber PKK nın çekilmesinden nasıl yurt dışına çıktıklarından bahsediyor. PKK yı vatandaşa nasıl hoş gösteririz derdindeler.Oysa Reyhanlıda patlama sonrası hala kayıp olanlar var.ABD de patlama sonucu 3 kişinin hayatını kaybetmesini bir hafta haber yapanlar bu olayı görmezden geliyor.Acaba ölenler Kürt olsaydı yine aynı duyarsızlığı gösterirlermiydi.

  oyun olursa devlet kaybeder... - güneydoğu

  Yaşanan acılardan sonra ve birçok değerli insanların kaybedildiği bu savaşta eğer devlet kürtlere başta anadil olmak üzere gerekli ana hakları vermezse... artık dağda savaş olmaz bence şehirler kan kusar...

  beklentimiz - yesilturk

  temennimiz gittiğiniz kamplarda,her an milletimize doğrultabileceğiniz silahlarınızı da bırakmak. yine beklentilerimiz o ki bu millete zulmetmeyeğiniz sürece,insanlığın evrensel değerlerini çiğnemediğiniz müddetçe, bütün yaşananlara rağmen,bu ülkenin toprakların da insan olmanızdan gelen hakları rahatça yaşayabilmeniz...