İlk robot sponsor bekliyor

ODTÜ Robot Topluluğu, Türkiye'nin ilk iki bacaklı, yürüyen robotunu yapmak için harekete geçti. 'Türkiye'nin ilk Asimo'su' olacak robotun çizimleri tamamlandı, deneme çalışmalarına da başlandı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - ODTÜ Robot Topluluğu, Türkiye'nin ilk iki bacaklı, yürüyen robotunu yapmak için harekete geçti. 'Türkiye'nin ilk Asimo'su' olacak robotun çizimleri tamamlandı, deneme çalışmalarına da başlandı. Ancak, tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan topluluğun en büyük sorunu, çalışma için sponsor bulamamak.
Hayal gerçek oluyor
2000'de ODTÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin girişimiyle kurulan ODTÜ Robot Topluluğu, derslerde görülen teorik bilgileri pratiğe taşımayı, hobi robot tasarım ve üretiminin öğretilmesini yaygınlaştırmayı ve robotlar konusunda kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlıyor. Hedef büyüten topluluk, bir zamanlar hayal bile edilemeyen, Türkiye'nin ilk iki bacak üzerinde yürüyen robotu için aylardır çalışıyor.
İki ayaklı robotların en ünlüsü, Honda'nın ürettiği Asimo. Çocuk sesiyle konuşan, koşan, önüne çıkan engellere çarpmamak için manevra yapabilen Asimo'nun 2010'lu yıllarda ofislerde evrak taşıyabilen, hastaların ihtiyaçlarını karşılayabilen bir robot haline getirilmesi hedefleniyor.
Kendilerine güveniyorlar
Projeleri hakkında bilgi veren ODTÜ Robot Topluluğu'ndan İffet Oğuz, Mehmet Ali Çiftçi ve Ahmet Kuruköse, Japonya'da 1960'larda bile robotlar üzerinde çalışmalar yapılırken, Türkiye'de konunun yeni ilgi çekmeye başladığını söylüyor. Oğuz, "Bizi destekleyen kimse yok. Sponsor bulamıyoruz. En çok malzeme sorunu yaşıyoruz" derken, Çiftçi iki bacaklı robot yapmaya nasıl karar verdiklerini şöyle anlatıyor:
"Başlangıçta bize çok karmaşık gibi geliyordu. Ancak araştırmalarımız ve kazandığımız tecrübeler cesaret verdi. İlk aşamada planımız, yürüyen ve merdiven çıkabilen iki bacaklı bir mekanizma yapmak. Bu sene başında konuya oldukça yoğunlaştık."
En önemlisi denge
İki bacaklı robotlarda en çok zorlanılan konunun 'denge' olduğunu anlatan Kuruköse de, yurtdışında bu çalışmalar için milyonlarca dolarlık bütçeler ayrıldığını, kendilerinin ise kişisel imkânlarını kullandıklarını belirttti. Kuruköse, şunları söyledi:
"İşin zorluğu, robotun iki bacaklı olması. Ağırlık merkezini üç nokta üzerinde taşımak çok daha kolay. Robot, iki noktadan yere değdiğinde bir doğrultu üzerinde devrilmez, ancak diğer yönlere doğru zayıftır. Ayrıca bunun hareket eden bir mekanizma olması, işin zorluğunu artırıyor. Tabii bir de robotun programlanması var. Şimdiye kadar basit robotlar yaparak çok şey öğrendik. Artık daha fazlasını yapabiliriz. Robotun çizimleri bitti. Küçük denemelere de başladık. İlk aşamada sadece belden aşağısı olacak. Yani iki bacak. Beş ay sonra projenin ilk basamağını bitirmeyi umuyoruz."
'ODTÜ Robot Günleri' başladı
Türkiye Zekâ Vakfı ile ODTÜ Robot Topluluğu'nun bugün ODTÜ'de ikincisini düzenleyeceği ODTÜ Robot Günleri'nde, üniversite ve lise öğrencilerinin 'Türk işi' 52 robotu, iki gün boyunca kıyasıya mücadele edecek. Etkinliğe serbest kategoride 22, Sumo'da 13, Mini Sumo'da 10 ve yedi tane çizgi izleyen robot katılacak. Yarışma şartlarına göre robotların tamamen otonom olması, hiçbir şekilde dışarıdan kontrol edilmemesi gerekiyor. Robotlar çalıştırıldıktan sonra ne yapması gerektiğine kendileri karar verecek.
Japonların ünlü sumo güreşinin robot versiyonu olan sumo kategorisinde yarışacak robotlar, birbirini dohyo'dan (yarışılan ring) dışarı atmak için mücadele edecek. Çizgi izleyen robotlar ise, içinde tur atılan bir parkurda, yola çizilmiş çizgileri izleyecek. Parkuru en kısa sürede tamamlayan üç robotun sahipleri ödüllendirilecek.
Etkinliğin amacı, yaratıcılığı destekleyerek robotların dünyasına ilgi duyanları buluşturmak. Robot yapımını öğrenmek isteyenler için atölye çalışmaları, robot belgeselleri ve bilimsel gelişmeler de tartışılacak. Robotik cerrahinin ünlü ismi Doç. Dr. Belhan Akpınar, teknolojinin gülen yüzü Porof Zihni Sinir ve konusunda uzman pek çok kişi de deneyimlerini paylaşacak.


    http://www.radikal.com.tr/7452217452210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.