İlk sıra ODTÜ ve Boğaziçi'nin

Üniversite adaylarının 25 Temmuz'da başlayan tercih telaşı dün sona erdi. 2005 ÖSS'de İstanbul'dan derece yapan öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler Boğaziçi ve Sabancı oldu.

İSTANBUL - Üniversite adaylarının 25 Temmuz'da başlayan tercih telaşı dün sona erdi. 2005 ÖSS'de İstanbul'dan derece yapan öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler Boğaziçi ve Sabancı oldu. Türkiye birincisi Serkan Sakar ODTÜ, diğer Türkiye birincisi İbrahim Hacıahmetoğlu ise Boğaziçi Üniversitesi'ni tercih etti.
2005 ÖSS'de sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türlerinde ve Yabancı Dil Sınavı'nda (YDS) İstanbul ilk üçe altı öğrenci soktu. Üç puan türünde de Türkiye birincisi olan İstanbul'dan İbrahim Hacıahmetoğlu, yalnızca Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'ni yazdı. Sayısalda Türkiye ikincisi, eşit ağırlıkta da Türkiye üçüncüsü olan Caner Demirpolat ise ilk tercihini Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri programından yana yaptı. Demirpolat'ın ikinci tercihi ise Bilkent Elektrik-Elektronik Mühendisliği oldu.
Hacıahmetoğlu'yla birlikte birinciliği paylaşan Mersin'den Serkan Sakar ise yalnızca ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği'ni tercih etti. YDS Türkiye ikincisi Bursalı Murat Şevki Çoban'ın ilk tercihi, BÜ Çeviri Bilim Bölümü oldu. Çoban, Bilkent, Hacettepe ve İstanbul üniversitelerinin mütercim-tercümanlık bölümlerini de yazdı.
Sonuçlar iki hafta içinde açıklanacak
Tercih formunu internet yoluyla gönderecek adayların ise, bugün saat 17.30'a kadar süreleri bulunuyor. Ancak bu adayların ücret yatırma süresi dün doldu. Yerleştirme sonuçlarının, teslim süresi bittikten sonra iki hafta içinde açıklanması bekleniyor. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7538077538070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.