İlk sivil sekreter adayı Alpogan

AKP hükümeti ilk sivil MGK Genel Sekreterliği görevine Atina Büyükelçisi Yiğit Alpogan'ı atama kararı aldı. Son sözü ise Cumhurbaşkanı Sezer söyleyecek.

ANKARA - Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) 2-5 Ağustos tarihlerindeki toplantısında Orgeneral Şükrü Sarıışık'ı İkinci Ordu Komutanlığı'na atamasıyla 30 Ağustos'ta boşalacak MGK Genel Sekreterliği koltuğu için hükümet, Atina Büyükelçisi Yiğit Alpogan'ı tercih etti. Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplatısı ardından kararnamenin, onay için Çankaya Köşkü'ne gönderildiği öne sürüldü.
Edinilen bilgiye göre 'sivil' MGK Genel Sekreterliği için uzun zamandır sürdürülen isim arayışı, dün sona erdi. Daha önce Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Osman Korutürk ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir'in ismi öne çıkarken, geçen hafta hükümet Büyükelçi Yiğit Alpogan'ı gündemine aldı.
Alpogan'ın geçen hafta Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştüğü ve Gül'ün kendisine MGK Genel Sekreterliği'ni teklif ettiği öğrenildi. Alpogan da teklife
olumlu yanıt verdi. Atamaya son noktayı koyacak olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de nabzını yoklayan hükümet olumu sinyal alınca, Yiğit Alpogan üzerinde mutabakata varıldı.
Babası general olan Alpogan'a, askerlerin ve Sezer'in de sıcak baktığı belirtiliyor. Alpogan, Atina Büyükelçiliği öncesi, Dışişleri Bakanlığı'nda müsteşar yadımcısı olarak görev yapıyordu.
Kıbrıs uzmanı
Mehmet Yiğit Alpogan, 1945'te Ödemiş'te doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Evli ve iki çocuk babası olan Alpogan, ilk büyükelçilik görevine, 1995'te Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta başladı. 2000 yılında Dışişleri'nde müsteşar yardımcılığı yaptı. 2001 yılında da Atina Büyükelçisi oldu.
Dışişleri'nin Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusundaki etkili isimlerinden biri olarak biliniyor. 24 Nisan 2004 referandumuyla sonlanan ve Kıbrıs sorununun çözümü açısından en başarılı sayılan müzakereler sırasında Atina'da kritik rol oynadı.