İlk tüp bebek 16 yaşında

Türkiye'de 'tüp bebek' yöntemiyle dünyaya gelen ilk bebek Dilek Katrancı şimdi 16 yaşında ve başarılı bir lise öğrencisi.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de 'tüp bebek' yöntemiyle dünyaya gelen ilk bebek Dilek Katrancı şimdi 16 yaşında ve başarılı bir lise öğrencisi.
Denizli'de yaşayan Türkay-Birsel Katrancı çifti 1971 yılında evlenip Samsun'a yerleşti. Birsel Hanım 16, Türkay Bey 25 yaşındaydı. Mutlu bir evlilikleri vardı. Ancak beklenen çocuk bir türlü gelmiyordu. Maddi durumları iyiydi, önerilen her doktorun kapısını çaldılar. Ancak her seferinde umutları bir kez daha yıkıldı. Bu mücadele tam 18 yıl sürdü. Ta bir kadın doğum uzmanı arkadaşları, 'tüp bebek' yönteminden bahsedene kadar.
Almanya'da aşılandı
Katrancı çifti, günlerce heyecandan uyuyamadı. Bir akşamüstü beklenen haber geldi. Münih'te açılan bir tıp merkezi, bu yöntemi uyguluyordu. Hemen toparlanıp, Almanya'ya gittiler. Bir süre sonra Birsel Katrancı, aşermeye başlamıştı. Hamileydi ve her adımı doktor kontrolündeydi. Eşi Türkay Katrancı, Almanya'da üç ay kaldıktan sonra dönmek zorunda kalmıştı. Birsel Katrancı, bebeğini Samsun'da doğurmaya kararlıydı. Tahliller yapıldıktan sonra, doktorlar Birsel Katrancı'ya yolculuk iznini verdi.
Tarihler 22 Aralık 1988'i gösterdiğinde, Türkiye'nin ilk tüp bebeği dünyaya geldi. Katrancı çifti sevinç içindeydi, 18 yıllık çocuk hasreti sona ermişti. Hastanenin önünde komşular ve akrabaların yanı sıra gazeteciler de bekliyordu.
Katrancıların evi ziyaretçi akınına uğruyordu. Komşuları, akrabaları da sevinç ve aynı zamanda merak içindeydi. 'Tüp bebek' nasıl oluyordu? Anne Katrancı, o günleri anlatırken, aynı heyecanı yaşıyor: "Almanya'ya giderken, hep dua ediyordum; 'Allahım emeklerimizi boşa çıkarma' diye... Dileğimiz yerine geldi diye adını 'Dilek' koyduk. O zamanlar kimse bu yöntemi bilmediği için bebeği merak ediyordu. Bir teyze geldi ve 'Kızım tüpü bitince n'apıyon' diye sormuştu!"
Kızını en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştıklarını anlatan Birsel Katrancı, "Onu çok seviyorum" diyor. Tüp bebek isteyen ailelerin hâlâ kendileriyle iletişim kurduğunu söyleyen Katrancı çocuğu olmayan ailelere bu yöntemi tavsiye ediyor.
Denizli'de tekstil ürünleri satan baba Türkay Katrancı da, kızları büyüdükten sonra ona 'tüp bebek' olduğunu anlattıklarını belirterek,
"Hemen anladı. Zaten çok iyi bir çocuk, kendini yetiştiriyor. Ama hâlâ bazı kişiler, 'Tüp içinde mi yetişti?' diye soruyor" dedi.
Türkiye'nin ilk tüp bebeği olan Dilek ise aralık ayında 16 yaşına girdi. Denizli'de Hasan Tekinada Lisesi birinci sınıf öğrencisi olan Dilek Katrancı kendini farklı hissetmediğini söylüyor: "Altı yaşıma geldiğimde bana 'tüp bebek' yöntemiyle doğduğumu anlattılar. Zaten daha önce gazetelerde görmüştüm. Ama tam olarak nasıl olduğunu ilerki yaşlarda öğrendim. Kendimi farklı hissetmiyorum. Benden sonra Türkiye'de doğan diğer tüp bebeklerle tanışmak istiyorum."
1.5 milyon tüp bebek
Arkadaşlarının hâlâ 'Ateşle yaklaşmayın, tüpün bitmedi mi' gibi espriler yaptığını ama onlara kızmadığını anlatan Dilek, ileride İngilizce öğretmeni olmak istiyor.
Dünyanın ilk tüp bebeği ise 25 Temmuz 1978'de, Britanya'nın Oldham kentinde doğdu. Şimdi 26 yaşında bir posta görevlisi olan Louise Brown, hayatını Bristol kentinde sürdürüyor. O tarihten bu yana bütün dünyada yaklaşık 1.5 milyon tüp bebek dünyaya getirildi.