İlk Türk insansız hava aracı düştü

İlk Türk insansız hava aracı düştü
İlk Türk insansız hava aracı düştü
Sinop Erfelek'te insansız bir hava aracının düşmesi heyecan yarattı. Sinop Valisi, düşen cismin terörle mücadelede kullanılan insansız hava araçlarından olmadığını söylediKenan TÜRKSEVEN

SİNOP'un Erfelek İlçesi'nde insansız bir hava aracı düştü. Sinop Valisi Mustafa Hakan Güvençer, düşen cismin ‘Heron' olmadığını söylerken, “Bunun bilimsel araştırmalar çerçevesinde denemeleri sürdürülen bir hava aracı olduğunu söyleyebilirim” dedi. Düşen cismin ilk Türk insansız hava aracı olduğu ileri sürüldü.
Sinop'un Erfelek İlçesi'nde bugün saat 13.00 sıralarında düşen uçak görünümünde ve yaklaşık 4 metre boyundaki cisim heyecan yarattı. Sinop Valisi Mustafa Hakan Güvençer, düşen cismin terörle mücadele kapsamında kullanılan insansız hava araçlarından Heron olmadığını söyledi. Vali Güvençer, “Başka bilgi veremem. Ancak, bilimsel araştırmalar çerçevesinde denemeleri sürdürülen bir hava aracı olduğunu söyleyebilirim. Vali olarak başka bir açıklama yapmam mümkün değil” dedi.
Erfelek İlçesi’nin Toplu Mahallesi'ndeki cisim için bölgede geniş güvenlik önlemi alındı. Çevreye dağılan elektronik malzemeler bir kenara toplanarak uzman bir ekibin gelmesinin beklendiği belirtildi.İLK TÜRK İNSANSIZ HAVA ARACI

Bu arada Erfelek İlçesi'ne düşen cismin ilk Türk insansız hava aracı olduğu, ABD'de eğitim gören bir Türk mühendis ve ekibi tarafından tasarlandığı ileri sürüldü.
Hava aracının İsrail'den alınan ‘Heron’ların yerine tasarlandığı ve Silahlı Kuvvetler'de denendiği belirtilirken, bugünkü olayın deneme uçuşu sırasında meydana geldiği öne sürüldü. Düşen insansız hava aracının bugünkü denete uçuşunda 15 bin feete çıktığı sırada düştüğü iddia edildi. (dha)