İlk üçten ikisi devlet okullu

32 bin adaydan 3 bin 556'sı asil listede. Bursa Özel İnal Ertekin'den Onur Karyağmaz birinci, Samsun Bafra Cumhuriyet'ten İbrahim Tiken ikinci, İstanbul İnönü'den Merve Özdemir üçüncü.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Özel Okullar Sınavı'na giren 31 bin 697 adaydan 3 bin 556'sı okulların asil listesinde yer aldı. Bursa Özel İnal Ertekin İlköğretim Okulu'ndan Onur Karyağmaz birinci, Samsun Bafra Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndan İbrahim Tiken ikinci, İstanbul İnönü İlköğretim Okulu'ndan Merve Özdemir ise üçüncü oldu. İlk üç öğrenci Robert Lisesi'ni kazandı.
Sadece bir yanlış yapıp 828.719 puanla Türkiye birincisi olan Onur Karyağmaz, başarısını sistemli çalışma, öğretmenleri ve ailesinin desteğine bağladı. Karyağmaz, devam ettiği dershanede yapılan basın toplantısında, kurumun adı yazılı tişörtü giymek istemedi. Israr üzerine tişörtü giyen öğrenci, dershane yöneticilerinin, "Kamera karşısında okulunun ismini söyleme" teklifine, "Ben o okulun öğrencisiyim" diye tepki gösterdi.
824.294 puanla Türkiye ikincisi olan İbrahim Tiken, Ankara Fen Lisesi'nde okumak istiyor. Anne babası emekli işçi olan Tiken, "Üç yıldır dershaneye devam ediyordum, beş yıldır da özel ders alıyordum" dedi.
'Robert bize yakışır mı?'
Türkiye üçüncüsü olan İnönü İlköğretim mezunu Merve Özdemir, Amerikan Robert Lisesi'ni kazandı ama o Anadolu lisesine gitmeyi planlıyor. Matbaa işçisi babası Arif Özdemir, "Kızım sınavı bilgisayarı bile bulunmayan bir okuldan kazandı. Robert lisesi bize ne kadar yakışır bilmiyorum" dedi. Merve Özdemir, başarısını aşırıya kaçmadan düzenli ve etkin çalışmasına bağlıyor. Türkiye derecesi beklediğini belirten Özdemir, "İleride tıp okumak istiyorum" diye konuştu.
Özel okulların kayıt takvimi:
1-3 Ağustos asil liste kayıtları, 4-5 Ağustos yedek liste kayıtları, 9-25 Ağustos ön kayıt yapılacak. 25 Ağustos'tan sonra ise son kayıt dönemine girilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7520737520730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.