İlk yaz yağmuru esir aldı

Barajlardaki düşük su seviyesinden endişelenen İstanbullular, önceki gece ve dün yaz yağmuruna boğuldu. Yer yer 1.5 metre derinliğe ulaşan su birikintileri trafiği felç etti, savrulan bir TIR'da bir vatandaş can verdi. Bursa'daki yağış çiftçiyi sevindirdi. İzmir'in Dikili ilçesinde 68 yılın yağış rekoru kırıldı, bahçeler ve yollar su altında kaldı. Yağmur ve sel, Zonguldak, Çorum ve Afyonkarahisar'da da hasara yol açtı.

İSTANBUL/İZMİR - Gözünü barajlardaki su seviyesine kilitleyen İstanbul, yaz yağmurunda boğuldu. Kayganlaşan yoldan savrulan TIR'da bir kişi öldü. Yüksekliği yer yer 1.5 metreyi bulan su birikintileri ve kazalar nedeniyle trafik felç oldu. Eminönü'nde metrekareye 15.4, Şile'de 35.8 kilogram yağış düştü. İSKİ, Marmara'nın güneyine kayarken yerini sıcak havaya bırakması beklenen yağışların kış yağmurları kadar etkili olmasa da barajlarda bir miktar yükselme sağladığını açıkladı.

Yağsın diye dua edilen yağmur İstanbul'da trafiği felç etti, Dikili'de rekor kırdı, Zonguldak Limanı'nıysa çöple doldurdu.

FOTOĞRAF: RAMAZAN EĞRİ / DHA


Yaz yağmuru Bursa'da tarlaları beslerken İzmir'in Dikili ilçesinde son 68 yılın yağış rekoru kırıldı. Yarım saatte metrekareye 62.8 kilogram yağışın düştüğü Dikili'de çok sayıda bahçeyi ve yolları su bastı. Zonguldak'ta liman derelerin taşıdığı plastik çöplerle doldu. Çorum'da çok sayıda evi su bastı. Afyonkarahisar'da yağış ürünlerin yüzde 80'ine zarar verdi. (dha, aa)