İlker Başbuğ Ergenekon davası kararına saatler kala konuştu

İlker Başbuğ Ergenekon davası kararına saatler kala konuştu
İlker Başbuğ Ergenekon davası kararına saatler kala konuştu
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Ergenekon davası kararının açıklanmasına saatler kala Twitter hesabı üzerinden karar duruşması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İSTANBUL - Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Twitter hesabı üzerinden karar duruşması konuştu. Kararın açıklanmasına saatler kala Başbuğ'un söz konusu hesabından yapılan değerlendirmede öncelikle ailelere konulan duruşma yasağına değinildi ve şu görüşler savunuldu.

"Sıkıyönetim dönemlerinde bile görülmemiş, ailelerin dahi gelmesi yasaklanmış bir ortamda ' mahkeme ' kararını açıklayacak..Peki niye? Çünkü aklı selim kimsenin itibar etmeyeceği bir mütalaa üzerinden karar verecekler ..Çünkü kamu vicdanını rahatsız edeceklerini, masum insanların cezalandırılmasını kamunun kabul etmeyeceğini biliyorlar....Çünkü Türk Devleti ve Ordusunun şanlı tarihine bugüne kadar görülmemiş bir kara leke süreceklerini biliyorlar ." (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1144846114484610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gitti ağam geldi paşam - hyperiq

  Değişen nedir? Hiçbir şey! Dün generaller insanlara topluma her türlü haksızlığı ve adaletsizliği yapıyorlardı, şimdi iktidar ve onun yandaşı eline geçirdiği egemen güç aynı şeyi yapıyor. Darbelere sövüyor darbeciden beter iş yapıyor. Darbe yapılmamış teşebbüs diye bir suçtan insanlar müebbete çarptırılıyor. Yazıklar olsun! Adalet buysa yemişim ben adaletinizi.

  Bu sözler nasıl değerlendirilir? - enver altın

  Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ'u görevdeyken kimi basın ve medya mensuplarına dönük öfkeli konuşmalarıyla hatırlıyoruz. Şimdi de sanık durumunda olarak birilerine(muhtemelen kendisini ve aynı davada diğer sanıkları yargılayanlara ve belki siyasî iktidarı temsil edenlere de) bu sözleri ediyor. Vaktiyle kendilerine dönük öfkeli sözler ettiği medyadan, basından kimi kişiler şimdi onun söylediklerini makul buluyor ve kendisini destekliyor durumda olmalılar. Çünkü şimdilerde onların hedeflerinde siyasî iktidar var. Yargının bağımsız olmadığına, siyasal iktidarın emellerine uygun hareket ettiğine dair kanaatlerini beyan edip duruyorlar. İşte dünya böyle. Tuhaf durumlar olur. Sıkıyönetim dönemlerinde bile görülmemiş uygulamalar var diye şikayet ederler sanık durumunda olunca en yüksek rütbeli subaylar, Türk Ordusunu en üst düzeyde temsil eden kişiler. Mahkeme, kararını açıklarken, gösteriler ve taşkınlıklar olacağı gerekçesiyle, bazı tedbirler alınmasını istemiş, bu yasakların nedenini kendince böyle izah ediyor sayın Başbuğ. Gösterilerin ve taşkınlıkların hiç olmayacağını varsayıyor olmalı.

  tersine - düş-ün bulur-sun

  Darbe yapacak olsalardı zaten yaparlardı, onları durduracak hiçbir güç yoktu. Biranlık tereddütleri bu sonucu doğurdu. Zira Yobazları iyice ürkütmüş oldular. Ürkmüş bir yobaz su görmüş kuduzdan daha tehlikelidir.

  KARA LEKE NASIL TEMİZLENECEK? - ibrahimi

  Sayın Başbuğ! Orduya sürdüğünüz kara leke nasıl temizlenecek? Bizleri kara kara düşündüren de bu... Senin derdin paçayı nasıl kurtarırım? Oraya yığacağınız ergenekoncular da sizi kurtaramayacak...

  Baskomutan Erdogan!!!!!! - Ergun Tok

  Erdogan frene basmasini bilmeyen bir insan. Askerleri kislalarina sokmasini onun yaptigi iyi islerden biri olarak kabul etmistim, fakat burnunu terfilere de sokunca isin rengi degisti. Bizim ordumuzu da Arab krallarinin, diktatorlerinin ordularina benzetmeye kalkinca bunu durdurmak artik sart oldu. Erdogan Turkiyeyi sadece AKP li olanlar diye kabul ediyor gerisi Capulcu, ise yaramaz takimi, vatan haini kabul ediliyor. Adaleti mahvetti, simdi sira orduya geldi. 1952 de Polatli topcu okulunda bir savas senaryosu ders kitabinin buyuk bir kismi Rusya ile olasi bir savasa ayrilmisti. Cok daha kucuk bir kismi Irana, sadece bir iki sayfasi Bulgaristana ve Yunanistana ayrilmisti. Suriye ve Iraka gelince, hic bir senaryosuz tekbir sayfanin yarisi ayrilmisti. Sorduk hocamiza neden boyle diye. Izahati su: "Bu diktator ve kralliklarda Kral akrabasini ordu kumandani yapar o akraba kendi akrabasini getirir ve bu is yukaridan asagi boyle iner. Bu komutanlarin hic biri harb akademi mezunu degildir ve hak ettikleri icin terfi etmemislerdir. Bunlara ordu demek bile gulunc olur". Bilmem sozu nereye getirdigim iyice anlasilabildi mi? Bu gidisle etrafimizdakiler firsat budur diye saldirmaya baslayacaklar. Aslinda PKK liler dogu illerimizde polis kuvveti yaratmakla ve halkin basina bela kesilmekle buna basladilar bile.

  Vala... - Ari Zerdüst

  Onu bunu bilmem ama siz bu ülkeye yapilacak en büyük kötülügü yaptiniz.Nedeni de su.Dediniz ki" bu PKK'nin kökünü kaziyacagiz"(yani Kürtlerin) fakat basaramadiniz.Bu yüzden AKP tarafindan cezalandirildiniz. Hem terörist oldunuz hem de Zaten erkenekon.AKP'yi sevdigimden degil ama nereden bakarsak bakalim kendi iktidarini saglama alma isi de olsa,ABD ilimli islam projesinin önünü acmak icin de olsa niyhayetinde topluma faydali bir yönüde olmustur."= bin Kürdü "faili mechula" götürdünüz,yani öldürdünüz.Alirsan Mazlumun Ahini iste böyle cekersin aheste aheste!

  Süslü laflar - bernau

  Sanki daha evvelki darbeleri inler ve cinler yapti! Ne vakit sanli ordu vs. gibi laflarin arkasina saklaniliyorsa anlayin ki hakikat gizleniyor