İlker Başbuğ'a 'iyi hal' indirimi ve 'babalıktan men'

İlker Başbuğ'a 'iyi hal' indirimi ve 'babalıktan men'
İlker Başbuğ'a 'iyi hal' indirimi ve 'babalıktan men'
Ergenekon davasında kararını açıklayan mahkeme, "Hükümeti yıkmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdığı İlker Başbuğ'un cezasını 'yargılama sürecindeki tutum ve davranışları nedeniyle' müebbet hapse indirdi.

İSTANBULErgenekon davasında Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığı ancak cezasında indirim yapıldığı mahkemenin ayrıntılı kararından anlaşıldı. Mahkeme, Başbuğ’a “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçunun sabit olduğunu belirterek ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezası verdi. Ancak mahkeme yargılama sürecindeki tutum ve davranışları nedeniyle Başbuğ’un cezasını müebbet hapse indirdi. ‘ Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’ Başbuğ hakkındaki kararın kesinleşmesi halinde infaz edilmesi gereken 30 yıllık bir süreyi belirtiyor.


‘BABALIK HAKKI’ MAHRUMİYETİ
Öte yandan mahkeme, İlker Başbuğ, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu hapis cezası alan sanıklar hakkında TCK’nın 53. maddesinde düzenlenen babalık, seçme ve seçilme ve kamu görevlerinde çalışma hakkının yasaklamasını içeren maddeye uyguladı. Eğer karar Yargıtay tarafından onanırsa bu sanıklar cezaevinde kaldığı süre boyunca babalık ve diğer haklardan mahrum olacaklar.


SELAHATTİN GÜNDAY / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114511011451108

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  UNUTULAN FAILI MECHULLAR - palenke

  Binlerce kürt Ailesi yitirdigi insanlarin intikamini almak istemiyor ama adalet istiyor,hangisi faili mechullardan,binlerce kürtdün ölümünden sorumlu bunu bilmek mazlum insanlarin en dogal hakki.

  Teşebbüs? - catiski

  Genel Kurmay Başkanı olduğunuzu düşünün, elinizde kanuni yollarla hükümeti devirmek gibi bir yetkiniz var ve bu yolu seçmiyorsunuz yalnızca buna teşebbüs ediyorsunuz nihayetinde başaramıyorsunuz. Neden başaramıyorsunuz ki? Beceriksizliğinizden ötürü mü? Nasıl oluyor da bu darbeyi gerçekleştiremiyorsunuz? Alt rütbeleriniz emirlerinize itaat mı etmiyor? Bir tarafınız darbe yapmak isterken diğer tarafınız darbe yapmak istemiyor mu? Buna yalnızca teşebbüs ederek arafta kalmayı mı tercih ediyorsunuz? Ülkenizi seven tarafınız ağır kaldığı için teşebbüsle yetinerek kendinizi mi cezalandırıyorsunuz? Çıldırdınız mı yoksa?

  /// - Al Capone

  "Super" Mahkum oldular - biraz acele edin Bir han önce Abdullah Ocalan imrali ya, Af getirin - hadi AKP, hadi MHP , hadi Erdogan, hadi Bulent Arinç .....,

  Babaliktan Men mi? - Diyogen

  Tanrinin dahi yapamadigini bir mahkeme yapamaz. Mahkeme kan bagiyla bagli olanlari birbirinden ayiramaz. Bu yetki sadece ilgili taraflarin kendilerinin verebilecegi bir karardir. Bu karar idamdan bile agirdir. Artik bir basklarinin acilarindan mutlu olan kisiliksiz insanlar türemeye basladigi icin, insanlikta ölmüstür bu kararla. Cok aci, insanligimdan utandim gercekten... Bir insana sadece isledigi suclardan ceza verebilirsiniz, islemedigi suclardan ceza vermeye kalkmak düskün, acizlerin isidir. Bu rövansist anlayis toplum katmalarinda cok büyük bir öfke birikimine neden olur ve bu öfke firsat eline gectiginde yakar, yikar, yok eder. Uyari - yorum...

  Aile boyu ceza - X120

  Yeşilçam filmlerinde yapılırdı bu kötülük. Yavrusunu anasından ayırarak cezaların en kötüsü verilirdi esas oğlan tarafından. Mahkemeler, yasalar, savcılar, hakimler yetmez bir insanın elinden babalık hakkını almaya. Amacı ne bu cezanın? Özgürlüklerini ömür boyu kısıtlamanın, iki kere müebbetlerin yetmediği yerde, çocuklarını görmeleri engellenerek duygusal olarak da çökmeleri mi amaçlanıyor Balbay'ların, Başbuğ'ların? Babaları geçtik, çocukların suçu ne?

  Babacan hakim Hulusi Kentmen - birgaripveli

  Biz klasikleşmiş Türk filmlerinde yıllarca Sayın Kentmen'de hayat bulan,en küçük teretdütte onu sanık lehine yorumlayan, fazla gülmese de azarladığı kişilere karşı merhamet duygularını kaybetmeyen bir hakim izledik.Yani bende bir mahkemeye düşsemde benide bu hakim yargılasa dedirten bir hakim.Evet bu bir filmdi. Şimdi ise bırakın günümüz hakimlerinden yargılanmayı adliyenin civarında dolaşırken bile içim ürperiyor.Dünyanın neresinde ve hangi çağında en ilkel yasalarında bile ''babalık hakkından mahrumuyet'' diye bir hüküm olur.Bir yer hariç. Ne demek babayı eşinden coçuğundan, çocuğu babasından yasayla ayırmak? Tanrı yasalarında bile böyle bir hüküm yoKtur. Yasa koyucular ve onu uygulayanlar kendilerini Tanrıdan daha mı yukarda görürler.Geçtiğimiz haftalarda ''iki ayyaşın çıkardığı yasalar'' söylemi çok tartışılmıştı.Herhalde bu yasa için bu söylem bile azdır. Bir ayrntı... Acaba bu yasayı çıkaranların aklına kardeş, hala, teyze hakkından mahrum etmek gelmemişmidir. Zira her hafta Apo nun kardeşi, kardeş hakkından faydalanıp ziyaret etmektedir.

  tuncay özkana açık mektup - Mavi atlas

  Tuncay Ozkan, Devrimciler cezaevlerinde direnirken,F-Tipi cezaevleri icin ''Bes Yildizli Otel Gibi'' demisti,Muebbet hapis aldi. Gule gule otursun, tadini cikarsin simdi ''Bes yildizli otelin''...!