İlker Başbuğ'un itirazı Kuran'dan: Kin adaletten ayırmasın

İlker Başbuğ'un itirazı Kuran'dan: Kin adaletten ayırmasın
İlker Başbuğ'un itirazı Kuran'dan: Kin adaletten ayırmasın
Ergenekon davasında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Başbuğ ve diğer komutanlara verilen cezalar şöyle...

Radikal.com.tr - Ergenekon'da yargılanan eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet cezası alırken, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler gibi isimler darbeye teşebbüs suçundan mahkum oldu. Başbuğ kararın okunmasının ardından salonu terk etti. 

Müebbet hapis cezasına çarptırılan İlker Başbuğ, kendi adını internet sitesinde şu değerlendirmeye yer verdi:

''Son Sözü Millet Söyleyecektir

Anayasanın amir hükmüne göre, hâkimler görevlerinde bağımsızdırlar. Ve hâkimler, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler.
Eğer bir ülkede, toplum hâkimlerin bağımsızlığını sorguluyorsa, verilen hükümlerin Anayasaya, kanunlara ve hukuka uygun olduğuna ilişkin şüpheler taşıyorsa -ki toplumu şüphelere sevk eden o kadar çok yaşanmış olay vardır ki, bunun en son örneği de yasaya göre duruşmaların kapalı yapılmasına ilişkin gerekçeli karar ile hüküm açık duruşmada alınması gerekirken, bu yasa hükmünün yok sayılmasıdır- o ülkede hukukun üstünlüğünün var olduğu ileri sürülemez.

Bu ise, o ülkenin başına gelebilecek en büyük felakettir.

Bu durumda yargılananlar için son sözü Millet söyleyecektir. Ve Millet yanılmaz ve aldanmaz.

Bir de unutulmasın ki ilahi adalet vardır.

İlahi adaletin varlığını yüreğinde hissedenler ve er geç bir gün tecelli edeceğine inananlar:
“Bir topluluğa karşı duymakta olduğunuz kin sizi adaletten ayırmasın! Hep adaletten yana olun.” şeklindeki Yüce Allah’ın buyruğuna da uymak zorundadırlar.

Her zaman doğruların, hak ve haklının yanında, yani adaletin yanında olanların, vicdanları rahat olur.

Ben öyleyim.

Ve inanıyorum ki, hak hiçbir zaman yerde kalmaz.''

 

Davada yargılanan asker sanıklara verilen cezalar şöyle:

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ: Ağırlaştırılmış müebbet

Emekli orgeneral Şener Eruygur: Ağırlaştırılmış müebbet

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon: Müebbet

Emekli Orgeneral Hasan Iğsız: Müebbet

Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler: Müebbet

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük: 2 kez müebbet

'İnternet Andıcı' davası sanıklarından emekli albay Fuat Selvi: Ağırlaştırılmış müebbet

Emekli albay Dursun Çiçek: Ağırlaştırılmış müebbet

Eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç: 13 yıl 2 ay

Yarbay Mustafa Sönmez: 49 yıl 2 ay

Ümraniye'deki evinde el bombaları bulunan emekli astsubay Oktay Yıldırım: 33 yıl 10 ay

Emekli Tuğamiral Alaattin Sevim: 10 yıl

Genelkurmay eski İstihbarat Dairesi Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkın Pekin: 7 yıl 6 ay

Emekli orgeneral Kemal Yavuz: 7 yıl 6 ay

Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu: 20 yıl 6 ay

JİTEM'in kurucusu, emekli albay Arif Doğan: 47 yıl 3 ay

Emekli albay Hasan Atilla Uğur: 29 yıl 3 ay

Emekli albay Mustafa Levent Göktaş: 20 yıl 9 ay

Emekli albay Levent Ersöz: 22 yıl 6 ay

Emekli binbaşı Fikret Emek: 41 yıl 4 ay

Teğmen Noyan Çalıkuşu: 8 yıl 6 ay

Emekli tümgeneral Hıfzı Çubuklu: 9 yıl 6 ay


  http://www.radikal.com.tr/114497811449788

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Teşebbüs? - catiski

  Genel Kurmay Başkanı olduğunuzu düşünün, elinizde kanuni yollarla hükümeti devirmek gibi bir yetkiniz var ve bu yolu seçmiyorsunuz yalnızca buna teşebbüs ediyorsunuz nihayetinde başaramıyorsunuz. Neden başaramıyorsunuz ki? Beceriksizliğinizden ötürü mü? Nasıl oluyor da bu darbeyi gerçekleştiremiyorsunuz? Alt rütbeleriniz emirlerinize itaat mı etmiyor? Bir tarafınız darbe yapmak isterken diğer tarafınız darbe yapmak istemiyor mu? Buna yalnızca teşebbüs ederek arafta kalmayı mı tercih ediyorsunuz? Ülkenizi seven tarafınız ağır kaldığı için teşebbüsle yetinerek kendinizi mi cezalandırıyorsunuz? Çıldırdınız mı yoksa?

  KİN ADALETTEN AYIRMASIN. - m.rozbilen

  Sayın Başbuğa bu dileğinden dolayı aynen katılıyorum.Ancak kendin için istemediğini başkası için reva görmek hangi vicdana sığar? Sıra sana geldiğinde hak hukuku hatırlamak da güzel.Ne de olsa şimdiye kadar hep mazlumlar kıyıldığı için o sihirli sözcük onlar için geçerli olmadı.Sayın Başbuğ lav silahına boru,andıç belgesine kağıt parçası dediği gün kaybetti.Duruşmalarda da herkes eteğindeki taşları döktü.Bana göre Dursun Çiçek emirle hazırladığı bir belgenin kurbanı oldu.Baştan itiraf ederek cezadan kurtulabilirdi.Ancak kol kırılır yen içinde kalır kuralını işleterek ağır bir fatura ödedi. Hadi hayırlısı...

  Hukukunuzun hayrını görün - X120

  Ergenekon, kurunun yanında yaşın da yakıldığı, sanıkların haklarının çiğnendiği, şüpheli delillerle emsallerine göre son derece yüksek cezaların verildiği, bile isteye anlaşılmaz hale getirilmiş bir intikam davasıdır. Hali hazırda bir darbe yapmış olan Evren ve saz arkadaşları ortalıkta dolaşırken, darbeye teşebbüs düşüncesi gibi ne idüğü belirsiz bir suçtan birileri iki kere müebbet alıyorsa, adaletin helvasını pişirip dağıtmanın günüdür bugün. Hepimizin başı sağolsun.

  bu kararların açıklandığı süreçte - rainsofcastamere

  koruyamadıkları kendi komutanlarını savunan halka plastik mermi, biber gazı yağdıran jandarmayı tarih unutmayacak

  Silahlarini Geri verin - ilbeg

  Hukumet ya da u oyunu kim oynuyorsa askerlerin silahlarini namlusuna bir mermi surerek askerlere geri versin. bu yargilamalar Turkiye'nin karanlik yuzunu tam anlamiyla ortaya cikardi. Cezalar malum kin ve nefretin otesinde ileriye donuk bir projeksiyonda kullanilma amaci da tasiyor. Ergenokon denen bu tezgaha tas cikaran ve gercek olan yeni bir gizli yapilanmanin varligi da boylece tescillendi.

  İnsan - cem_ozgen

  Bu insanlar bu ülkeyi bu toplumu tapulu malları olarak görüyorlardı,istedikleri zaman da darbe yapmayı,hükümeti devirmeyi kendileri açısından meşru görüyorlardı,bu kararlar bir milat bir devrim olarak tarihe geçmiştir,ülkemize hayırlı olsun .

  Tanımıyoruz - scarver

  Silahlı terör örgütü arıyorsanız Kandil'e, örgüt lideri arıyorsanız İmralı'ya bakın ey gafiller. Sahte delillerle, çakma CD lerle mahkum ettiğiniz vatanseverlere verilen cezaları ve abd den yönetilen mahkemelerinizi tanımıyoruz. Kararı veren hakimlere sesleniyorum, çocuklarınız babalarının ismi sorulduğunda kafalarını öne eğecekler ve bu dünyanın hesabı öbür dünyaya kalmayacak.