İlklerin ve başarının adıydı

İlklerin ve başarının adıydı
İlklerin ve başarının adıydı

Duayen gazeteci Mehmet Ali Birand’ın vefatı siyaset, iş dünyası ve medya başta olmak üzere büyük üzüntüye neden oldu. Taziye mesajlarında Birand’ın hayat dolu, örnek kişiliğine vurgular öne çıktı.

SAYGIYLA HATIRLAYACAĞIZ 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:
Renkli kişiliği, kendine has üslubu, cesareti, bilgisi, tecrübesi, başarılı meslek kariyeri, yetiştirdiği değerli gazeteciler ve Türkiye’nin önemli meseleleri konusunda açık sözlülükle savunduğu fikirleriyle; sevilen, sayılan, yeri doldurulamayacak bir gazeteci ve haberciydi. Yakından tanıdığım ve büyük değer verdiğim duayen gazeteci Mehmet Ali Birand’ı sevgi ve takdirle hatırlayacağız.

SAYGIN BİR İSİMDİ
Başbakan Tayyip Erdoğan:
Mesleğine tutkunluğu, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle, meslektaşlarının yanı sıra, okurlarının ve izleyicilerinin de takdirine mazhar olan Sayın Mehmet Ali Birand, geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacaktır. Sayın Birand’la hukukumuz çok çok eski. Kendisini özellikle 32. Gün programı vesilesiyle tanıdım. 32. Gün, medya tarihimiz açısından çığır açan bir programdı. Haydarpaşa Lisesi’ndeki programımız çok ciddi anılar bıraktı. Benimle defalarca söyleşi yaptı. Kendisiyle kimyamız da uyar. Benimle yaptığı söyleşilerden ben de zevk almışımdır. En son 28 Şubat süreciyle ilgili söyleşi yaptık. Yemek yemiştik programdan sonra. Kendisine ‘Gel çok açım istersen çıkalım yukarıda akşam yemeği yiyelim’ dedim. Kokoreç yiyelim demiştim. Bir feryat atmıştı. Kokoreci çok sevdiğini anladım orada kokoreç yemiştik. Belgesel sözünü benden almıştı. Maalesef tamamlaması mümkün olmadı. Ben kendisini, gazeteciliğinin yanı sıra belirli hassasiyetleri olan bir kişi olarak biliyorum. 2011 Haziran ayında ciddi ameliyat geçirdi. O ameliyat öncesinde beni aradı ‘Helallik istiyorum senden’ dedi. ‘Dua istiyorum’ dedi. Duanın gücüne inanan, duayı önemseyen bir insandı. Dedim ki ben bu sabah namaza kalktığımda dua edeceğim, eşime de söyleyeceğim beraber dua edeceğiz dedim. Ölümden korkmuyordu. O duayı isterken dahi sempatikti. Er veya geç hepimiz öleceğiz. Nerede, ne zaman, nasıl belli değil. Medyamızın başı sağolsun.HAYALİ GERÇEKLEŞMELİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:
Halkın doğru haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı çabasıyla, hayaliyle dünyamızdan ayrılan Mehmet Ali Birand’ın hayalinin birgün gerçekleşmesi dileğiyle Türkiye’ye başsağlığı diliyorum.

MEDYA DUAYENİ
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural:
Sayın Birand’ı hatırladığımız zaman, araştırmacı ve konulu gazetecilik yapan özellikle ’32 Gün’ ile birlikte tebarüz etmiş önemli bir medya duayeniydi. Aslında bakıldığında, mesleğine çok tutkulu aynı zamanda yorumlarında serbest olan, kendi yorumlarını yapan ama haberde de gerçekten gerçekçiliği dikkate alan. Bu yönüyle farklı düşüncelerin de olaylara bakış açısını ortaya koymaya çalışan önemli bir medya mensubuydu. Medyanın özgürlüğüne, halkın bilgi edinme özgürlüğüne ve medyanın daha doğrusu gazetecilerin özgür düşüncesine ve yorumlamada katkı sağlayan bir şahsiyetti. Bir çok programda haber bülteninde birlikte olma imkanı bulduk. Elbette bizden farklı düşünceleri vardı. Ama gerçekten gelişen olaylar karşısında, bu olaylara farklı bakan görüşleri de halka iletmeyi görev edinen ama kendi yorumunu da hür bir şekilde yapan bir gazeteciydi. Allahtan rahmet diliyorum. 

TÜRKİYE’NİN EZBERİNİ BOZAN ADAM
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık:
Hepimiz gerçekten çok üzgünüz, kayıp hepimiz adına. Sevgili Mehmet Ali, Türkiye’nin ezberini ilk bozandır. Suriye’ye kadar gidip Öcalan ile görüşendir. Kürt sorununda, Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda önemli çabaları, emeği olan aktördür. Eminim ki hepimiz onu çok özleyeceğiz, çok arayacağız. Bizde Diyarbakır’daydık. Paris’te katledilen 3 arkadaşımızın cenaze törenindeydik. Haberi aldık. Bu büyük üzüntü, emin olun sadece Türkiye değil tüm coğrafyada, bugün burada bulunan yüz binler de bu acıyı hissediyorlardı. Biz aslında miting başlamadan önce duyduk. Can Dündar geldi, Ahmet Hakan geldi. Hep bir aradaydık. Can gözü yaşlıydı. ’Mehmet Ali’yi kaybettik’ dedi. Hepimiz bir anda şoke olduk. Aslında Ahmet Türk bey buna değinecekti. Ahmet bey indi aşağı unutmuştu. Ben çıktım yukarı Selahattin beye söyledim. Dedim ki biz Mehmet Ali’yi kaybettik. Selahattin Bey de konuşmasının sonunda buna değindi. Ama o saatlerde kaybetmediğimizi sonradan bize söylediler. Onu da düzelttik. Selahattin bey, konuşmasında değinirken baş sağlığı dileklerini dile getirirken emin olun, orada bulanan bütün kitle, bir an bir sessizlik oldu. Sonra herkesin eli havadaydı ve dua ediyorlardı. Sonra otobüsün camlarını gelip vurdular. ’Ya Mehmet Ali ölmedi, onu düzeltelim ne olur. Biz yeni haber aldık.’ Onun üzerine biz tekrar arkadaşımızı gönderdik. Yoğun bakımda olduğunu söylediler. Herkesin aklında dualar vardı. O büyük bir insan. O Türkiye’de gerçekten Kürt’ün Türk’ün bütün halkların ortak bir dostuydu. Halklar arasına hiç bir dönem ayrım koymayan Türkiye’nin bir an önce demokratikleşmesini isteyen önemli bir aktördü. Önemli bir gazeteciydi. Sadece tabi Türkiye’de değil, dünyada da böyleydi. Ailesine, Türk halkına baş sağlığı diyoruz. Sizlere de.


İÇİM YANIYOR
Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan:
İçim yanıyor. Fazla söyleyecek bir şeyim yok. Bana göre Türk basını büyük bir haberciyi kaybetti. Hem basın hem televizyon dünyası.. Yeni yetişenler hep Mehmet Ali Birand’ı habercilikte, başarıda örnek alacaklar. Müthiş bir heyecan, müthiş bir başarı, müthiş bir başarıya sahip bir adamdı. Hiç aklıma gelmedik bir anda böyle bir sürpriz yaptı. Izdırabım büyük. yeri doldurulmaz kolay kolay. Nur içinde yatsın. Allah rahmet eylesin. Bana da telefonlar geliyor. Emir büyük yerden yapılacak bir şey yok. Nur içinde yatsın.

TARAFSIZ DÜŞÜNCE İNSANI
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı:
Türkiye gerçek bir tarafsız düşünce insanını, Türk medyası kendi başına bir ekol yaratmış duayen bir gazeteciyi kaybetti. Çok sevgili dostum Mehmet Ali Birand’ın bu ani vefatını üzüntüyle duymuş bulunuyorum. Allah’tan rahmet geride kalanlara sabır diliyorum.

HER ZAMAN HAYAT DOLUYDU
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ:
Çok çok üzgünüm. Binlerce belki milyonlarca insan gibi. Çok uzun yıllar birlikte çalıştım. Ve hiç büyük bir kırgınlığımız olmadı. Bence çok çok iyi bir gazeteciydi. Hep hayat doluydu. Bu hastalığında da hep pozitifti. Dün hastaneden çıkarken bile, bunu atlatacağına gerçekten inanıyordum. Dediğim gibi, sadece bir çalışma arkadaşım değil, bir dostumdu da. Başımız sağolsun.

MÜTHİŞ BİR GAZETECİYDİ

Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı: Birand, mesleğine tutkuyla sarılan müthiş bir gazeteciydi, duayendi. Ayrıca çok renkli, esprili ve cesurdu. Onu çok özleyeceğiz."AĞABEYİMİZİ KAYBETTİK
Doğan TV Ceo’su İrfan Şahin:
Onun kadar hayata tutkulu bağlanan, onun kadar mesleğine aşık çok az insan gördüm. Kanal D ailesi olarak, bir ağabeyimizi kaybettik.

HEP ÖNCÜ OLDU
Altan Öymen:
Gazeteciliği de televizyonculuğu da mükemmeldi. Türkiye’de televizyon yayınları başladığında televizyonumuzun dünyaya açılmasında öncü oldu. Ayrıca kitaplarıyla da birçok şeyin öncülüğünü yaptı.