İlköğretim kitabında skandal hatalar: Hepsi yanlış!

İlköğretim kitabında skandal hatalar: Hepsi yanlış!
İlköğretim kitabında skandal hatalar: Hepsi yanlış!
Habertürk yazarı Murat Bardakçı, ilköğretim 2. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan yanlışları köşesine taşıdı.

 

 

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, 'Ders kitabına geeel' başlıklı bugünkü köşesinde ilköğretim 2. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan yanlışları yazdı. Bardakçı'nın yazısı şöyle:

"Yayının adı 'İlköğretim 2. sınıf Türkçe Ders Kitabı'... 


Kapakta, çerçeve içerisine alınmış üç satırlık bir duyuru var; Bu kitap , Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 12.09.2011 tarih ve 137 sayılı kurul kararı ile 2012-2013 öğretim yılından itibaren beş yıl süreyle Ders kitabı olarak kabul edilmiştir.'

Bu ifade, kitabı hazırlayanların çalışmalarını ders kitabı, yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı 'na sundukları, bakanlığın tedirsat konusundaki en yüksek birimlerinden olan Talim ve Terbiye Kurulu'nun gönderilen bu çalışmayı incelediği, beğendiği ve okullarda kullanılmasına karar verdiği anlamına gelir.

Daha açık ifade edeyim: Hazırlanan bir kitap ders kitabı olarak kabul edilmeden önce Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilileri tarafından bir hata mı var diyerek didik didik edilir. Her cümle, her satır ve hatta her kelime incelenir, okullarda okutulmasına ancak böyle titiz bir çalışmadan sonra karar verilir ve "Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilmiştir" ifadesi de bütün bu tedkiklerden sonra, yani kitapta yanlış tespit edilmediği takdirde kullanılır.

DÜNYA KADAR YANLIŞ
Şimdi, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın kararı ile ders kitabı yapılmış olan yani titiz şekilde incelemeden geçmiş olması gereken bu yayının 53. sayfasında yer alan ve "serbest okuma metni" olduğu söylenen "Evliya Çelebi" başlıklı yazıya bakalım:

"Serbest okuma metni"nde şöyle deniyor:

"Tatlı dilli olan Evliya Çelebi, padişahlar tarafından sevilmiştir. Padişah Kanuni ile birçok sefere çıkmış, Kıbrıs fethine katılmıştır"...

Hepsi yanlış!

Kanuni Sultan Süleyman'la sefere katılan Evliya Çelebi değil, babasıdır. Evliya'nın doğduğu 1611'de Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatının üzerinden tam 45 yıl geçmiştir, tahtta Kanuni'nin torununun torunu olan Birinci Ahmed vardır, yani Evliya'nın Kanuni ile seferlere katılması mümkün değildir.

Üstelik Kıbrıs'ın fethi Kanuni'nin zamanında değil, 1571'de oğlu İkinci Selim'in devrinde, yani Kanuni'nin ölümünden beş yıl sonradır ve Evliya Çelebi o tarihte bile henüz dünyaya gelmemiştir!

Okullarda ders kitabı olarak kullanılması maksadıyla bir kitap yazacaksınız, Milli Eğitim Bakanlığı kitap taslağınızı inceleyecek, ders kitabı olmaya layık bulacak, üzerine 'Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilmiştir' ibaresi konacak, onbinlerce ilkokul öğrencisi bu kitaptan birşey öğrenmeye çalışacak ama verdiğiniz bilgiler bu kadar yanlış olacak, bir cümle içerisinde böyle bir dünya kadar hata bulunacak.

(Kurulun) Bu işi tarih hocalarına yaptırmış olmadığı kesin! Zira, Evliya Çelebi'nin anlattığı o meşhur seyahatlerini Kanuni Sultan Süleyman'ın iktidar yıllarından en az 70 yıl sonra yapmış olduğu en acemi tarihçilerin bile makumudur...

Kurul, bu kitabı kendi mesleklerinde büyük ihtimalle çok iyi olan ama tarihten pek haberdar bulunmayan ev idaresi, müzik yahut beden eğitimi öğretmenlerine yaptırmış olacak!

 

Yazının tamamını okumak için www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/902402-ders-kitabina-geeel


  http://www.radikal.com.tr/1165676116567613

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yetmez, bir de yardımcı kitaplar var ki felaket! - kartopu_

  Murat B. yi sevmem, ama takdir ettim. Bu konuyu gündeme getirmesi çok iyi oldu.Benim de söyleyeceklerim var. Okullarda kullanılan yardımcı kitaplara, çocuk klasiği, öykü kitabı olarak okutulan kitaplara da bir bakın. Ne cümle, ne imla, ne paragraf var. özellikle yandaş sendikalara üye öğretmenler ve bürokrat işbirliği ile tümüyle para amaçlı, eğitimi, doğruyu yanlışı falan umursamayan bir kitap yayıncılık düzeni var. Bir sayfada yedi sekiz yanlış bulabilirsiniz. Gazeteciler, araştırmacılar için önemli bir dosya olabilir...böylelikle herkes çocukların neden okumaktan nefret ettiğini, anadilini neden iyi öğrenemediğini anlar belki...

  hakimiyeti milliye - mambaga

  2. sınıf öğretmeni olarak konuşuyorum. Tarihi yanlışlıkları bırakın o kitabı hazırlayanlar 2.sınıf öğrencisine "hakimiyeti milliye" kelimesini anlatabilir mi? hem anlatılan tarih yanlış hemde anlatılış şekli yanlış.

  Metnin iceriginin yalan yalnis olmasi bir yana! - globalradikal

  Hala ders kitaplarinda hendek savasi, yok kac yilinda kim ne yapmis, kim kimle ne yapmis, ne fetihler etmisiz felan filan...hava civa bos seylerle cocuklarin ufuklari karartiliyor, gelecekleri yok ediliyor ve arkasindanda yok efendim neden pisa ve OECD sonuclarina göre sonlardan birinciyiz diye birde yüklenin bu cocuklara! Ders kitaplari hazirlanirken en önemli kriter cocugun düsünme kabiliyetini gelistirmesini saglayacak Kausalkette'ye göre (yani neden ve etkileri...örnegin dominonun bir tasini cekersen bir sonraki ve en son tasin düsmesine kadar olan kausal zinciri) hazirlanmasi gerekiyor! Yoksa kim ne yapmis, kiminle ne zaman yapmis beyini cöplük yapmaktan baska bisey degildir! Bu tür ders kitaplari muhalle dedikodusu gibidir...yarin yenisi ciktiginda eskisi unutulur...bu anlamda icerik dogru bile olsa ders kitaplari Kausalzincirini en iyi bir sekilde icermedikleri müddetce, metin dogru veya yalnis hic bir ifade etmiyor!

  lisede de durum aynı - takyudin

  2008-2009 eğitim öğretim yılında lise 4.sınıf öğrencisiyim, türk dili ve edebiyatı kitabında yer alan orhan pamuk'un yeni hayat adlı eserinin özeti de yanlış çıkarıldığını fark ettim. üstelik hoca da farkında değildi. ben o zaman dönem ödevi hazırlıyordum. konu orhan pamuk'un yeni hayat adlı eserin incelenmesi. lise 4.sınıf öğrencisi bile bunların yanlışlarını net bir şekilde fark edebiliyor. siz düşünün artık fark edilmeyen ne kadar yanlış var.

  Adamların işi bu... - kaşınan adam

  AKP nin eğitim için ne yaptı şimdiye kadar.Onlar için eğitimin anlamı islami eğitim vermek ve Cumhuriyet devrimlerini inkar etmek yada yermekten ibaret.Millieğitimdeki ilk işleri kadro boşluklarını diğer bakanlıklardan imamhatipli memurları vekaleten atayarak doldurmak,Kızların okumasını engellemek veya öğrencileri imamhatiplere yönlendirmek için 444 sistemini getirmek olmuştur.Biraz dikkatli olan herkes yeni yapılan bütün liselerin imamhatip lisesi olduğunu rahatlıkla görür.Bunların gençlerimizin doğru bilgileri alması umrundamı?Onlar sadece ve sadece kendilerine sorgusuz sualsiz biat edecek ,otur deyince oturacak,ellerini kaldır deyince kaldıracak,onlara dindar ve kindar nesil yetiştirme derdinde..

  Ne farkeder allah aşkına. - korel dolunay

  Farzedelim ki bunların hepsi doğruydu . Kanuni ile Kıbrısa kim gitmiş . Kim gitmişse gitmiş , çok mu önemli yani . Sanki akılda kalacakmıydı . Ne öğretirsen öğret , ezbere dayalı olduğu sürece unutulacaktır . Sanki yanlış öğretilen şeyler sadece bunlar mı . Bize öğretilen tarihin yarısı palavradır . Ayrıca bunlar internet varken okulda öğretilecek şeyler mi allah aşkına.Bunu merak eden çocuk açar internete bakar . Üstelik internette okulda öğrenilebilecek her şeyin BİN katı fazlasını bulmak da mümkündür. 20 sene sonra tüm dünyada okullar kapatılacak , siz hala maymunların kıçı neden kırmızı , kubağanın kan dolaşımı nasıldır bunlarla uğraşın.

  Tüm kitaplar korkunç durumda - Bir Garip İnsan

  Türkçe kitabında okuma metinlerinde bile en basit hatala yapılıyor. Okuma metinlerinde -şey bitişik yazılıyor. Metinlerde şive kullanılıyor. Her kuuma eş dost akraba yerleştirmenin sonucu bu. Sen uzmanlaı es geçim yeğenini koyarsan kurula olacağı bu.