İlköğretimde kayıt parasına son verecek uygulama

Kayıt için başvuru, form doldurma, kayıt parası ödeme gibi işlemleri ortadan kaldıran bir sisteme geçildi: Ulusal Adres Veri Tabanı esas alınarak öğrenci okula otomatik kaydedilecekANKARA - Velilerin ilköğretim okuluna kayıt için internetten form doldurma, okula başvurma, ön kayıt yaptırma, kayıt parası yatırma gibi işlem yapmalarına artık gerek kalmayacak. Veliler, çocuklarının hangi ilköğretim okuluna kaydedildiğini, 29 Haziran 2009’dan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) internet sitesindeki veli bilgilendirme sisteminden veya evlerine en yakın ilköğretim okulundan sorarak öğrenebilecekler.
MEB’den yapılan açıklamaya göre, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında resmi ilköğretim okullarının 1. sınıflarına kayıtlar önceki yıllardan farklılıklar içeriyor. Bu çerçevede, çocuklar okullara, Ulusal Adres Veri Tabanı’ndaki adres bilgileri ve T.C. kimlik numaralarının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulan öğrenci yerleştirme komisyonlarının okul adres eşleştirmeleri sonucunda sistem tarafından otomatik olarak yerleştirilecek.
E-Okul sistemi tarafından tüm öğrencilerin, adreslerinin bulunduğu en yakın ilköğretim okuluna kayıtları yapılacak.
Veliler, dün başlayan kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından çocuklarının hangi okula kaydedildiğini 29 Haziran 2009 tarihinden sonra veli bilgilendirme sisteminden veya evlerine en yakın ilköğretim okulundan sorarak öğrenebilecekler.
Öğrenci, okullar açıldığında, adres bilgileri doğrultusunda isminin çıktığı okula giderek ders başı yapacak. Öğrencinin isminin çıkması aynı zamanda kayıt belgesi anlamına gelecek. Bunun dışında, herhangi bir işlem yapmasına gerek olmayacak. Kayıt ve nakillerde ‘herhangi bir karışıklık çıkması durumunda’ Ulusal Adres Veri Tabanı’ndaki adres bilgileri esas alınacak. ‘Velilere kolaylık sağlanması ve adresin doğruluğunun tespiti açısından’ okul yönetimleri elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi, kira sözleşmesi veya tapu kaydı gibi belgeler isteyebilecekler. (Radikal)