İlköğretimde önce rapor sonra karne

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim 1, 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerine yılda iki defa karneden önce 'ara değerlendirme raporu' vermeye karar verdi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim 1, 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerine yılda iki defa karneden önce 'ara değerlendirme raporu' vermeye karar verdi.
İlköğretim 1, 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerine kasım ve nisan ortasında verilecek 'ara değerlendirme raporu'nda derslerden çok bu derslerde öğrencilere verilmeye çalışılan 'kazanımlar' değerlendirmeye tutulacak.
Hayat bilgisi, Türkçe ve matematik derslerinde öğrencinin okuduğunu anlama, dinleme, problem çözme yeteneği, dili doğru kullanma ve kendini ifade etme gibi yeteneklerine yönelik 'Çok iyi', 'İyi' ve 'Geliştirilmesi gerek' değerlendirmesi yapılacak. Öğretmen karnedeki 'bir cümlelik' değerlendirmelerin aksine öğrencisinin eksikliklerini, nedenlerini uzun uzun yazacak. Veli de rapora karşılık yazıp yollayacak.
İlköğretimde de 100'lük not
İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğe göre ortaöğretimden sonra ilköğretimde de 100'lük not sistemine geçilecek. İlköğretim 4'ten 8'e kadar yılda bir kez sosyal bilgiler, matematik ve Türkçe gibi temel dersler için ortak sınavlar yapılacak. Bu sınavlarda öğrencilere en az üç soru yöneltilecek.