İlkokul 2'lere seçmeli Arapça dersi geldi

İlkokul 2'lere seçmeli Arapça dersi geldi
İlkokul 2'lere seçmeli Arapça dersi geldi
21 Ekim 2015'te yayımlanan karara göre, 2016-2017 öğretim yılında ilkokul 2. sınıflar seçmeli olarak Arapça dersi alabilecek.

RADİKAL - Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 21 Ekim 2015’te yayımladığı kararına göre, 2016-2017 öğretim yılında ilkokul 2. sınıf öğretim programına Arapça dersi konuldu.

Cumhuriyet gazetesinden Figen Atalay'ın haberine göre bu kararda, “Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 02/07/2015 tarihli ve 45123216-101- E.6877879 sayılı yazısı üzerine MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nda görüşülen İlkokul Arapça Dersi (2, 3 ve 4. sınıflar) öğretim programının, 2016-2017 öğretim yılından itibaren 2. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanması kararlaştırıldı’’ deniliyor.

Başkan Prof. Dr. Emin Karip’in ve Kurul üyelerinin adlarının bulunduğu yazıda, ders kitabı, öğrenci çalışma kitabı ve öğretmen kılavuz kitabının takım halinde hazırlanması, hazırlanacak 2. sınıf taslak ders kitaplarının incelenmek üzere Başkanlığa ilk başvurularının 18 Ocak- 1 Şubat 2016 tarihleri arasında yapılması gerektiği belirtiliyor.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ilkokul 2, 3 ve 4. sınıflar Arapça Dersi Öğretim Programı’nda, bu dersin amacı şöyle anlatılıyor:

“22 ülkede yaklaşık 350 milyon nüfusun anadil olarak konuştuğu Arapça, BM’nin kabul ettiği altı resmi dilden biridir. İslam ülkelerinde dini açıdan da önemli olan Arapçanın öğrenilmesi için başta tarihi ve kültürel sebepler vardır. Arapça konuşan coğrafyanın jeopolitik ve stratejik önemi nedeniyle gün geçtikçe önem kazanması, Arapçanın dini sebeplerin yanı sıra ekonomik, turistik, siyasi ve ticari sebeplerle de öğrenilmesini zorunlu kılmaktadır.

Kültür mirasımızda birçok Arapça eserin bulunması, bu dili kültür tarihimiz açısından da önemli kılmaktadır. Gerek Türk- Arap ve gerekse Türk İslam tarihine ışık tutan dillerden biri yine Arapçadır. Ayrıca Arap dünyasıyla artan ilişkilerimiz yetişmiş elemana olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Söz konusu nedenlerle Arapça ilk defa ilkokul 2. Sınıftan itibaren bir yabancı dil olarak iletişimsel yaklaşımla, yakından uzağa, basitten karmaşığa, sarmal ve öğrenci merkezli olarak ele alınmaktadır.’’’

Eğitim-İş: Seçmeli dersler zorla seçtiriliyor

İlkokul 2. sınıfta seçmeli ders bulunmadığına dikkat çeken Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, "Seçmeli de olsa zaten ‘seçmeli dersler’ altında belirli dersler seçtiriliyor. Bunu da zorla seçtireceklerdir" dedi. Demir, "Öğrenciler, kendi dillerinde meramlarını anlatamıyor, dilekçe yazamıyor. Arapça gibi zor dili ilkokul 2. sınıfta öğretme kararı siyasi bir karardır. Doğru bulmuyoruz, yargıya taşıyacağız" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/145768114576813

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zorlama - orkam esas

  Arapça da E harfi yoktur, Artık Emineye Amina, Selahattine Salahattin, Kerimeye Karima, Selam yerine Salam, der, Cübbeli Ahmet gibi Türkçedeki harf ve heceleri Arapçaya uygun yayarız. Kürtler dahil herkes ana dili hakkı için mücadele ederken, Biz kendi dilimizden vazgeçer, yobazların dayattığı dili konuşuruz. iyi konuşamazsak da falaka yatırırlar artık.

  Japonca olsaydı - orkam esas

  Hiçbir iyi niyet taşımıyor. Bugün seçmeli olur yarın zorunlu. Hep böyle sinsi planlar yaparak adım adım ilerliyorlar zaten. Dertleri bir yabancı dil öğretmek değil, Cumhuriyetle başlayan Türk dili devrimlerine karşı inadına karşı devrim oluşturmak, Cumhuriyete düşmanlık yapmaktır. Sanki Osmanlı döneminde Türkler Arapça konuşuyordu. Sadece elit tabaka kısmi Türkçeyi Arapça yazıyorlardı, birkaç katipin dışında millet okuma yazma da bilmezdi zaten. Arapçadan Türkçeye geçilmesinin, Arapçayla Türkçe yazılımın imkansız olduğuydu. Bu nedenle Türkçeye uygun bir yazılım dili geliştirildi. O sayede de Türkler okuyup yazabilme yeteneğini elde ettiler ve gelişmeye başladılar zaten. Ayrıca Arapça Sarayın ve Hilafetin tekelindeydi. Arapçayla birlikte onların inançlarını kabul edip ve düzenlerini uymak şartı vardı. Arapça öğrenip istediğinizi yazıp söyleyemezdiniz. Bukararı alanları da bir Arap aydını çağırıp imtihandan geçirsek Arapların hepsi bunlara biryerleriyle gülerler zaten.

  - relci

  Sende seçmeli ders hakkını başka bir alternatif ile değerlendirirsin olur biter.