İlkokul internet sitesinde Said-i Nursi propagandası

"Cemaat propagandası artık ilköğretim okullarında bile açıktan yapılmaya başladı. Bir tarikat şeyhinin açıkça internet sitesine konulması Cumhuriyet'e bir meydan okumadır."
Haber: KEREM PULGAT / Arşivi

KONYA - "Cemaat propagandası artık ilköğretim okullarında bile açıktan yapılmaya başladı. Bir tarikat şeyhinin açıkça internet sitesine konulması Cumhuriyet'e bir meydan okumadır." Eğitim-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Veli Demir'in böylesine sert bir açıklama yapmasına Ilgın ilçesindeki İnönü İlköğretim Okulu'nun internet ssayfasında Said-i Nursi ve talebeleriyle ilgili övgü dolu sözlerin yer aldığı bir söyleşinin yayımlanması neden oldu.
İlköğretimde Said-i Nursi propagandası haberi dün saat 13.00'te internet sitelerinde yer aldıktan sadece iki saat sonra, saat 15.00'te söyleşi yayından çekildi. Sitede, yazının neden geri çekildiğine dair açıklama yayımlanmadı. 350 öğrencili okula ait 'www.ilgininonu.k12.tr'dki söyleşiyi kimin yaptığına dair bilgi yoktu. Okul yönetimi de söyleşiyle ilgili hiçbir açıklama yapmadı.
'Uzun Bir Ayrılıktan Sonra' başlıklı söyleşide Nur cemaatinin lideri Said-i Nursi'yle ilgili olarak 'harikulade fıtri bir zekâ, kılıç elinde, dimdik ayakta düşmana saldıran bir kahraman, millet ve memleket için canını vermekten zerre çekinmeyen bir fedai, 80 küsur sene yüzünde bir buruşuk yapamamış, yalnız saçlarını ağartmıştır, heyecana geldiği zaman bir arslan tavrı alır, iki dizinin üstüne doğrulur, şahenşah gibi konuşur' deniliyor. Sayıları 1 milyonu bulan talebelerininse memleketin en faziletli evlatları olduğu, üniversitenin muhtelif fakültelerinde müsbet ilimler tahsil eden şakirtlerinin bulunduğu belirtiliyor.
'Asıl tehlike içeride'
Yazıda Said-i Nursi'nin şu sözleri aktarılıyordu: "Bana ıstırap veren yalnız İslam'ın maruz kaldığı tehlikelerdir. Eskiden tehlikeler hariçten gelirdi, onun için mukavemet kolaydı. Şimdi tehlike içeriden geliyor. Kurt, gövdenin içinde. Şimdi, mukavemet güçleşti. Korkarım ki, cemiyetin bünyesi buna dayanamaz. Cemiyetin basiret gözü böyle körleşirse, iman kalesi tehlikededir."