İlkokul mezunu mucit: Dünyada bir ilki gerçekleştirdim

Bursa'da elektronikçilik yapan 38 yaşındaki ilkokul mezunu Ersoy Tunç, suyun altında 700 metre derinliğe kadar inebilen ve 150 derecelik ısıya dayanabilen sondaj kamerasıyla dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini öne sürdü.TÜBİTAK ve KOSGEB'e kamerayı üretirken başvurduğunu belirten Tunç, “Beni mühendis olmadığım için geri çevirdiler. Türkiye'de ilkokul mezunlarına yer verilmediğini gözledim” dedi.
İlkokul mezunu olan Ersoy Tunç, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Elektronik aygıtlarla tam 26 yıldır uğraşan Tunç'un yaşamı bir firmanın kendilerinde sondaj kamerası üretmesini istemesiyle değişti. Tunç, 1,5 yıllık çaba sarfettikten sonra her türlü suda, 700 metre derinliğe kadar inebilen ve 150 derecelik bir sıcaklığa dayanabilen sondaj kamerasını icat etti.

2 BİNE SATTIM, YURTDIŞINDA 8 BİN'E SATILIYOR
Cihazın, yurtdışında 6 bin ile 8 bin dolar arasında satıldığını söyleyen Tunç, yüzde 100 yerli malı olan sondaj kamerasını 2 bin TL'ye sattıklarını kaydetti. Sondaj kamerasını üretirken TÜBİTAK ve KOSGEB gibi kuruluşlardan destek istediklerini anlatan Tunç, “Beni mühendis olmadığım için geri çevirdiler. Türkiye'de ilkokul mezunlarına yer verilmediğini gözledim. Kendi bütçemizle 1,5 yıldır bu projeyi gerçekleştirmeye çalıştık. Dünyada sondaj kameraları 200 metreye kadar inebiliyor. Dünyada 700 metre derinliğe inebilen ve 150 derece sıcaklığa da dayanabilen sondaj kamerası yok. Şu an 6 cihaz var. Bunların 2 tanesi firmalar tarafından kiralandı” dedi.
Uzun süren araştırmalar sonucunda kamerayı ürettiklerini ifade eden Ersoy Tunç, tüm malzemeleri özel olan sondaj kamerasını seri üretmek istediğini kaydetti. Cihazın bilgisayara bağlanarak görüntüleri kaydedebildiğine de işaret eden Tunç, hedefinin bin 200 metreye kadar inebilmek olduğunu dile getirdi.
Devletten kendisine destek olmasını isteyen Tunç, hedefinin cihazı daha da geliştirmek olduğunu sözlerine ekledi.(dha)