İlkokul öğrencisi şoför!

İhbar üzerine bir halk otobüsünü durduran trafik ekibi, direkrsiyonda ilköğretim öğrencisi bir şoförle karşılaştı. Sekiz yaşından beri taksi ve otobüs kullandığını iddia eden küçük şoför, polislere "Hayrola bir şey mi oldu?" diye sordu.
Haber: CEM BAKIRCI / Arşivi

ERZURUM - İhbar üzerine bir halk otobüsünü durduran trafik ekibi, direkrsiyonda ilköğretim öğrencisi bir şoförle karşılaştı. Sekiz yaşından beri taksi ve otobüs kullandığını iddia eden küçük şoför, polislere "Hayrola bir şey mi oldu?" diye sordu.
7. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Uğur Kök, otobüs kullanırken yakalandı. Erzurum'da Yoncalık Terminali'nden 22 yolcu alan 25 EV 754 plakalı halk otobüsü Atatürk Üniversitesi'ne gitmek üzere yola çıktı. Yolculardan biri, otobüsün sürücüsünün çocuk yaşta olduğunu fark etti ve cep telefonuyla polisi aradı. Trafik polisleri Havuzbaşı Kavşağı'nda otobüsü durdurdu ve direksiyondaki 15 yaşındaki Kök'ü görünce şaşkına döndü. Polislere, "Hayrola bir şey mi oldu?" diye soran Kök, araçtan indirildi. İstanbul Menkul Kıymetler İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Kök, Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Otobüsün direksiyonuna geçen sahibi Muharrem Has ise yolcuları Atatürk Üniversitesi Kampüsü'ne götürdü.
Hakkında ehliyetsiz araç kullanmaktan yasal işlem yapılan Kök, sorgusundan sonra 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Mahkeme, yaşı küçük olan Kök'ü ehliyetsiz ve tehlikeli araç kullanmaktan 625 milyon lira para cezasına çarptırdı. Araç sahibi Muharrem Has'a da aracını kullandırmaktan 169 milyon 400 bin lira para cezası verildi. Kök, sekiz yaşından beri taksi ve otobüs kullandığını belirterek, "Otobüsün şoförü gelmemişti, ben de seferi yapabileceğimi söyledim. Büyüyünce uzun yol şoförü olacağım" dedi.