'İlkokulda başörtüsü giyen çocuğu devlet alabilir'

'İlkokulda başörtüsü giyen çocuğu devlet alabilir'
'İlkokulda başörtüsü giyen çocuğu devlet alabilir'
Devlet Bakanı Kavaf: Biz mahkemenin tedbir kararından sonra çocukları korumamız altına alabiliriz. O konuda bir engel yok, sebebi gerekçesi ne olursa olsun...İSTANBUL - Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül’un, çocuklarını türbanla ilköğretim okullarına gönderen ailelerin tutumunun, çocuğun öğrenim özgürlüğünü engellemesi halinde, devletin çocukları alabileceğine ilişkin açıklamasına destek verdi.

Kavaf, Küresel Eylem İçin Parlamenterler (PGA) Kuruluşunun Conrad Otel’de düzenlenen "Kadının Güçlendirilmesi ve Beşeri Güvenliğin İnşası" konulu 32. Yıllık Toplantısında verilen arada basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Üskül’ün açıklamalarını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Kavaf, şunları kaydetti:

"Biz mahkemenin tedbir kararından sonra çocukları korumamız altına alabiliriz. O konuda hiçbir engel yok, sebebi ve gerekçesi ne olursa olsun. Aileler çocuklarına karşı sorumluluklarını yerine getiremiyorlarsa yasalar da buna izin veriyor. Çocukların, devletin koruma ve kollama altına alınması için yasalar izin veriyor. Zaten çocukların orada hırpalanması söz konusuysa ve hırpalanmaya devam edecekse, tabii biz koruma altına alabiliriz."


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  İstanbul

  http://www.radikal.com.tr/1025188102518812

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  neden boyle tepki - vildan10

  dikkat, yavas yavas alistiriyorlar, ilk universite, sonra mezun olanlar, doktor, hakim olmak isteyecek turbanli, sonra da ilkogretim gelecek, yani AKP cok iyi biliyor, simdi ilkogretimin olmayacagini, sistemli calisiyorlar, 50 senelik planlari var, Gulen cemaatinin egitime onem vermesi neden? sistemi ele gecirmek, kendilerine baglamak icin fakir, zeki cocuklari bagliyorlar, sonra da onlari kullaniyorlar, amac belli 50 seneye yayilmis bir amac. ilk 10-20 senelik plan gecti, simdi onumuzdeki 50 sene var. Laik diyen kendisine kisilerin uyanmasi ve derhal modern, cagdas, yatakhaneli okullar yaptirmalari, ve fakir cocuklari egitmeleri, ve de maddi destek saglamalari lazim. Yatili ogrenci yurtlari esas savas alanidir, unutmayin, beyin yikamak oradan baslar. Cumhuriyet onunde acik ve net bir tehdit, tehlike vardir, gormeyen, tavus kusudur.

  Evlerinde İşkence Görenleri De Alın. - Su Cemre Sim

  Ana baba evinde kalıp,eğitim hayatından mahrum bırakılan,evinde işkence taciz gören ,ana babası ağır su.lar işlemiş,işllemeket olan çocuklar için de yoğun bir seferberlik başlatın lütfen.

  sizin kornumanızdaki halk ertesi günü linç ediliyor. - sandigo99

  bir şeyi koruduğunuz yok. tek koruduğunuz kendini. koruma orduları bu yüzden tirilyonlarca maaş alıyor. vatandaş isteyince yok deniliyor. ya da ertesi gün bir bakmışın yok oluveriyor. gazeteleri okumuyor musunuz. yoksa ben mi uyduruyorum. bu kadarı da pes doğrusu. bütçeniz yeterli mi acaba. lüks yaşamdan arta kalanları bize mi bağışladınız.

  Sayın Bakandan haklı bir çıkış - Plotinuss

  Üniversite öğrencilerine başörtüsü takma, biraz bize özgü zikzaklarla da olsa, er geç tanındı/ tanınacak. Bu temel eğitiminin tamamlamış gençlerin inanç ve eğitim özgürlükleri açısından olması gerekendir. Fakat bu hakkı bahane ederek kimi köktendinci ve laiklik karşıtı çevreler kasıtlı provokasyonlara kalkışmaya başladılar. Sayın Bakanın açıklamaları, AKP hükumetinin bu konuda erkenden tedbirini aldığını ve laikliğin zaruri sınırlarının çiğnenmesine asla izin verilmeyeceğini göstermek açısından büyük önem taşıyor. Demokrasi ve laikliğin bireylere tanıdığı özgürlükler geniştir ve akla, mantığa uygundur. Fakat demokrasinin ve laikliğin asla aşılmaması gereken, kesin sınırları da vardır.

  lafla peynir gemisi yuruseydi - ataycanada

  bu ulkede cumhuriyetten bu yana kac kiz cocugu ailesi tarafindan temel egitimlerinden yoksun tutulduklari icin devlet korumasi altina alinip temel egitimden faydalandirilmistir? Rakamlarla konusmak lazim. 'yapariz, ederiz yapilabilir, edilebilir' mesajlariyla kaygilari yatistirmak yetmez. uygulamaya bakmak lazim. kompozisyon yarismasinda aldigi odul icin torene basortusuyle gelen ilkokul ogrencisi uzerinden, o cocugun izdirabi uzerinden oy avlamis insanlara guvenmekte zorlaniyoruz

  Ah ah ! - rizaertan

  Ah ah Sayin Bakan yapamiyacaginiz islerden soz etmeyin lutfen. Siz o cocuklarin ya da velilerinin kilina bile dokunamazsiniz ama siz koltugunuzdan olabilirsiniz ! Ileri geri konusmadan once iyi dusunmek sart bu gibi "kritik" konularda ! Bakin Bassavcinin haline "sen sus" dediler ama size "sus" bile demezler kapinin onune birakirlar ! Eskidendi o Gumushane'ye filan surulmek dolayisiyle maas almaya devam etmek !

  Talibanliga dogru kosar adim. - akropol

  Eger Erdoganín yillar once yaptigi Rize konusmasinida hartirlayabilirsek, ulkenin cok organize ve israrli bicimde "Kosar adim" Talibanliga dogru gittigini goruruz ( Ilkokulda bile basortusu ile). Adamlar bir yandan sadece rant icin Istanbul'u mahvediyor, diger yandan nedoga, nede tarihi miras tanimaksizin tum ulkeyi gerek kendi "daha zenginlerini" yaratmak, gerekse tekeller ve uluslarrasi teklellere peskes cekmek icin ulkeyi tamamiyle ticaret alanina ceviriyor. Allah sonumuzu hayir etsin.