İlkokulda 'ölüm' dersi: Nimettir, hayatın yükünden kurtarır!

İlkokulda 'ölüm' dersi: Nimettir, hayatın yükünden kurtarır!
İlkokulda 'ölüm' dersi: Nimettir, hayatın yükünden kurtarır!
İlköğretim öğrencilerine yönelik 'Değerler Eğitimi' seminerlerine Ankara Barosu'ndan itiraz geldi. Seminer içeriklerinin hukuka aykırı olduğunu savunan baro, ilköğretim çağındaki küçük yaştaki çocuklara kış mevsiminin bile 'kefen/ölüm' gibi ifadelerle anlatılmasının psikolojilerine zarar vereceğinin altını çizdi.

RADİKAL - Ankara  Barosu, Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında, seminer adı altında öğrencilere verilecek, “değerler eğitimi”ni yargıya taşıdı. Baro, söz konusu protokolün yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep etti. Dava dilekçesinde, Kuran ve hadislerden alıntılar yapılarak hazırlanan seminer kitapçığının da hukuka aykırı olduğu savunuldu.

AHİRETE YÖNELİK MESAJLAR

Dilekçede çocuklara verilmesi düşünülen seminerlerin konuları ve içeriğinde “şeytan”, “ahiret”, “günah”, “nefs”, “tevekkül” gibi soyut kavramlar aktarıldığı belirtilerek, “Küçük yaştaki çocukların bilinçaltı uhrevi bilgilerle donatılmakta ve yoğun şekilde ölüm olgusu işlenerek ahirete yönelik mesajlar verilmektedir. Kış mevsimi bile ‘kefen’, ‘ölüm’ gibi çocuk için soğuk ve anlaşılmaz olan sözcüklerle anlatılmaktadır” değerlendirmesi yapıldı.


HASTALIK: ÖLÜME HAZIRLAR


Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre kitapçıkta ‘Hastalık’ konusunun, “Ölümü, kabri ve ahreti bilip ona göre hazırlanması gerektiğini hatırlatır” cümleleriyle anlatıldığına da dikkat çekilerek, “Çocuk zihninde ‘şok etkisi’ yaratacak vurgulamalarla doludur” denildi.


ÖLÜM NİMETTİR

Dilekçede ‘Ölüm’ konusu da eleştirildi: “Kitapçıkta yer alan ‘Eğer ölüm gerçekten güzel olmasaydı, Allah sevdiği kullarını çok uzun yaşatırdı. Her canlı ölümü tadacaktır. Gelen gider giden gelmez, ölüm de bir nimettir. Ağırlaşmış hayat yükünden kurtulmaktır’ gibi sözler psikolojik olarak hassas bir dönemdeki çocuklar için ölümü seçmeyi teşvik edici anlamlar içermektedir.”

MEB -HİZMET VAKFI İŞBİRLİĞİ

‘Değerler eğitimi’ ilk kez 2010’da dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş tarafından yayımlanan bir genelge ile uygulanmaya başlanmıştı. 15 Temmuz’da Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi dahil bütün öğrencilere ‘değerler eğitimi’ adı altında seminerler verilmesi amacıyla Hizmet Vakfı ile protokol imzaladı. Hizmet Vakfı’nın kurucuları arasında Said-i Nursi’nin öğrencileri de yer alıyor.

UZMANLAR MESAFELİ

Aşırı itaat eden bireyler yetişir

Prof. Dr. Ayla Oktay (Eğitim Bilimci): “Çocuğun önce hoşgörülü olmayı, hakkını ararken başkasına saldırmamayı öğrenmesi gerekiyor. Çocuk, Tanrı’nın varlığını anlamakta zorluk çekerken ölüm, kefen gibi kavramlarla tanıştırmanın anlamı yok. Her şeyi Allah’a bağlarsanız insanın iradesiyle yapabileceği fazla şey yok anlamına gelir. Bu da aşırı itaat eden bireyler yetişmesine yol açar. Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 bunun için çok erken. Birçok şeyin nedenini tam anlamadığı, zihinsel kapasitesinin gelişmediği dönemde bunu vermek çocuğun soru sormasını engeller.”

Korkutarak anlatılmamalı

Prof. Dr. Yasemen Işık Taner (Gazi Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı): “Hazırlanan içerik asla uygun değil, küçücük çocuklar bunları anlamaz. Çocuklar soyut kavramları somutlaştırmak ister. Ahlak öğretilmeli, ancak soyut bilgilerle, korkutarak aktarmak doğru değil. Bu şekilde verilecek bir eğitim çocuğun inanç sistemini öcü gibi algılamasına da neden olur. Ölen birisi ile ilgili ‘O uyudu’ dediğinizde uyumaktan korkabilir.”

11 yaştan önce sakıncalı

Anıl Saraç (Uzman Pedagog): “Çocuğun idrak ve tespit yaşı 11-12. Dini ve manevi eğitim 11 yaşından önce verilmemeli. Bu yaş öncesinde soyut kavramlar, aşk, cennet, cehennem gibi kavramları anlamıyor ve anlamlandıramıyor. Annesi vefat eden bir çocuğa, ‘Annen cennete gitti’ derseniz, ‘O zaman ben de annemin yanına gideyim’ demesi mümkündür.”


  http://www.radikal.com.tr/130157213015726

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Doğrudur, hastalık ölüme hazırlar. Michael Foucault, post-modernizmin en aykırı, en devrimci düşünürlerinden, ateizminden bahsetmeyecek kadar doğallaştırmış ve içselleştirmiş, mutlak özgürlükçü, bireyci ve homoseksüel, şöyle dedi: "insan hasta olduğu için ölmez, öleceği için hasta olur."

  dinsel eğitim - aysberg

  Tüm faşist rejimlerde olduğu gibi din ile ağırlarştırılmış eğitim sistemi... İnsanların kendilerini aciz ve günahkar hissedecekleri dünya inşası eğitim ile programlanıyor.

  Diziyi biliyormusunuz - genco940

  cnbc de yayınlanıyor adı da WALKİNG DEAD. bunların fıtratında var, amerikan bezinden yapılırdı eskiden, sandığın bir köşesine konurdu, şimdilerde saten kenarları dantelli olanları çıktı. birileri de temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp sofraya sürüp sözüm ona delikanlılığını ortaya koymaya çalışıyor. Ölünün delikanlısı nasıl oluyor bilinmez de çaputa bel bağlayanlar genelde Türbeleri ziyaretlerinde dilek dileyerek oraya buraya asarlar galiba onun gibi bir şey. Allah ve Ölüm korkusu yaşa başa bakmadan her kesin içinde vardır, öğretilmesi diye bir şey olamaz. Öğretmeye çalışanlara da bir tavsiye önce yaptıklarınıza bakıp ondan sonra ölüm korkusunu kendi içinizde yaşasanız nasıl olur. Millete talkımı verip salkımı götürmek nasıl bir şey.

  doğru bilinerek yapılan yanlışlar. - user1014643

  yaptığınız haber için size teşekkür ederken bu konuyu mahkemeye taşıyan heyetede teşekkür ediyorum. çocukların bu yaşta değerler eğitimini böyle almamalı tüm dünyanın ortak değerleri ile insan ,canlı olgusunu içine alarak değerler eğitimi verilmeli

  karamsar - kaşınan adam

  Böyle karamsar eğimle ancak intihar bombası yetiştiririz..İntihar bombacıları neden müslümanlardan çıkıyor,Biraz düşünmek lazım, bu hayat felsefi nedeni olabilirmi?

  NE , NASIL ; NE ZAMAN , NİÇİN ÖĞRETİLECEK ? SONUÇ NE OLACAK? - Sebodil

  Ülkemizde eğitim ve öğretim , yanlış, yetersiz,verimsiz ,ezberci ve anlamadan takliti özendiren niteliklere sahiptir.Anlamayı,sorgulamayı,irdelemeyi,bilimsel ve ilmi düşünebilme disiplinini ve etik değerleri kazandırmaktan uzaktır. Kavramlar ve kurallar anlamayı kolaylaştıracak sırada ve açıklıkta öğretilememektedir.Neyin , niçin ,ne zaman ve nasıl öğretileceği bilinci (idraki) gelişmemiştir.Bu nedenle dört işlem problemlerinin çözümü bile anlayarak öğretilememektedir. ''HAVUZ''' ,''İŞ'' sözcükleri ile tanımlanan problemler müfredat proğramından çıkarıldığında kimsenin sesi çıkmadı.1968 matematik proğramında 5.sınıfta ikilik be beşlik sayma sistemlerinin öğretilmesi yer alıyordu. Şimdi lisede bile öğretilemiyor. Bu olumsuzlukları aşabilecek model hazırdır. Sivil toplum kuruluşları öğretime gereken önemi verirse , bilişsel becerileri geliştiren,bilimsel ve ilmi düşünme disiplini kazandıran , etik değerleri koruyan öğretim ortamları oluşturulabilir.66.ay uygulamasının sonuçlarını irdeleyen ,değerlendiren eğitimciler var mı?