İlkokullar için de 100 temel eser

Daha önce ortaöğretim öğrencileri için okunması gereken 100 temel eser belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı şimdi de ilköğretim öğrencilerine 100 eser belirledi.

ANKARA - Daha önce ortaöğretim öğrencileri için okunması gereken 100 temel eser belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı şimdi de ilköğretim öğrencilerine 100 eser belirledi. Milli Eğitim Bakanı Çelik'in çantasında taşıdığı ve gelecek hafta açıklaması beklenen listede 70 yerli 30 yabancı yazarın eserleri yer alıyor. Polemiklerden çekinen MEB, listede yaşayan yazarların kitaplarına yer vermedi. Eserler arasında "Dede Korkut Hikayeleri'nin çocuklara yönelik seçkisi, Mevlana'nın 'Mesnevi', Karagöz-Hacivat kitabı ve Halikarnas Balıkçısı'nın 'Uluç Reis', Ruşen Eşref Ünaydın'ın 'Damla Damla', Nâzım Hikmet'in 'Sevdalı Bulut', Faruk Nafiz Çamlıbel'in 'Akın' ve Kemalettin Tuğcu'nun 'Kukla' adlı yapıtları yer alıyor.
Kitaplar bir yılda belirlenmiş
İlköğretim öğrencilerinin okuma alışkanlıklarını, Türkçe kullanım yeteneğini geliştirmek, genel kültürü artırmak amacıyla 'okunması zorunlu' olacak eserler, özel bir komisyon tarafından bir yılda belirlendi. Eserlerin orta öğretimde okutulmak üzere belirlenen 100 temel eseri tamamlayıcı nitelikte olacağı öğrenildi. Hazırlanan 100 kitaplık liste beşinci sınıftan sonraki yıllarda okutulacak.


    http://www.radikal.com.tr/7501667501660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.