İlkokullu kendi isteğiyle başörtüsü takmaz

İlkokullu kendi isteğiyle başörtüsü takmaz
İlkokullu kendi isteğiyle başörtüsü takmaz

Hayrünnisa Gül, Türkiye de imk n ve fırsatlar değişti. Hedeflerinizi yüksek tutun dedi.

Londra'da Türkiyeli öğrencilere seslenen 'first lady' Hayrünnisa Gül, "Ortada bir cehalet varsa biz bunu da ortadan kaldıracağız" dedi.

LONDRA- ANKARA / DHA, RADİKAL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, başörtüsü konusu ile ilgili olarak, “İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi birşey söz konusu olamaz. Bu konuda karar verecek yaşa geldiğinde kararını verir” dedi.
Hayrünnisa Gül, eşi ile birlikte geldiği Londra’da üniversitelerde okuyan türk öğrenciler ve dernek üyeleri ile biraya geldi. Mandarin Otel’de yaklaşık 1 saat süre ile öğrencilerle görüşen Gül, yurt dışında eğitim gören gençlerin şanslı olduğuna dikkati çekerek, Türkiye ’nin geçen 10 yılda büyük mesafe kaydettiğini, tüm gençlere Türkiye’de imkanlar sunulduğuna dikkati çekti. Gençlerin sorularını yanıtlayan Hayrünnisa Gül, bir soru üzerine ilkokullara bazı türbanlı öğrencilerin gelmesine değinerek şöyle dedi:
“Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa biz bunu da ortadan kaldıracağız. İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi birşey söz konusu olamaz. Bu konuda karar verecek yaşa geldiğinde kararını verir.”

First Lady 15’inde örtündü

Hayrünnisa Gül lise çağında evlendi.
Abdullah Gül’ün annesi Adviye Hanım, gelini olmasını istediği Hayrünnisa Hanım’ı Kayseri’de bir akraba düğününde gördü. O sıralar Hayrünnisa Özyurt henüz 14 yaşındaydı. İstanbul’da Çemberlitaş Ortaokulu’nu yeni bitirmişti. Liseye başlayacaktı. Abdullah Gül ise 29 yaşında ve Sakarya Üniversitesi’nde asistandı. Gül ailesi görücü olarak eve gitti. Ancak Medeni Kanun izin vermediği için aileler gelin adayının 15 yaşını doldurmasını beklediler. Hayrünnisa Hanım, 18 Ağustos 1980 tarihinde evlendi. Tesettüre girdi. 

Eğitimi yarım kaldı
Okuldan ayrıldı. Sonra devam etmek istedi. Ama üniversiteye kayıt olamadı. 1998’de AİHM’ye bu konuyla ilgili olarak açtığı davayı, eşi Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı olduktan sonra 2 Mart 2004’te geri çekti.

Çubukçu ‘manidar’ bulmuştu
İlköğretimde türban tartışması, üniversitelerde başörtüsü için ‘fiili çözüme’ gidildiği günlerde gündeme geldi. YÖK Başkanı Özcan, rektörlere “Kimseyi kılık kıyafeti nedeniyle dersten çıkarmayın. Sadece haklarında tutanak tutun” diye yazı gönderdi. Böylece bu eğitim yılının başında üniversiteye girişte ‘türban’ engeli fiilen kalkmış oldu. 20 Ekim’de Adana, Mersin, Konya, Diyarbakır’da bu kez ilköğretim öğrencileri türbanla okula geldi. Adana ve Mersin’de ilköğretimdeki çocuklarını türbanla derse sokmaya çalışılan ailelerin Hizbullah örgütüyle bağlantılı olduğu iddiası basına yansırken, hükümet kanadından da çok sert eleştiriler gelmişti. 

Hükümetten sert tepki
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Burhan Kuzu ilkokula türbanla gidilmesini “Ahmakça” olarak niteledi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise bu girişimlerin ‘çözümü sabote etmeye yönelik’ olduğunu söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da ilkokula türbanla girme çabalarının zamanlamasını ‘manidar’ bulduğunu belirterek, bu konuda yasaların net olduğunu ve türbanla ilköğretim derslerine girilemeyeceğini söyledi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ise bu çocukların gerekirse ailelerinden alınabileceğini açıkladı.