İlkokulun zili 'salavat' getiriyor!

İlkokulun zili 'salavat' getiriyor!
İlkokulun zili 'salavat' getiriyor!
İstanbul Ümraniye'de bulunan Ticaret Odası İlkokulunun zil sesi salavat duası olarak değiştirildi. Veliler ve eğitimciler duruma tepki gösterdi.

RADİKAL - Ümraniye Ticaret Odası İlkokulu öğrencileri derslere “Allahümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed” sözlerinin bulunduğu salavat duasıyla girip çıkıyor. Okula giriş-çıkış ve teneffüs zilinin Kutlu Doğum Haftası sebebiyle değiştirildiği öne sürülürken Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası sebebiyle yayımlanan 2011/22 no’lu genelgede yer verilmeyen uygulamaya eğitimciler ve veliler tepki gösterdi. Evrensel'den Tolga Alp Turgut'un haberine göre veliler, “Biz çocuğumuzu nereye gönderiyoruz? Böyle zil sesi mi olur?” derken, eğitimciler ise okul zil sesinin hiçbir şekilde sözlü olamayacağını söylüyor.

‘İDEOLOJİNİN BİR PARÇASI’

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Hukuk Sekreteri Mehmet Aydoğdu, “Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında böyle bir uygulama yer almıyor” dedi. Afiş, şiir ve kompozisyon yarışmalarının Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde yapıldığını aktaran Aydoğdu, “Burası herhangi bir cemaatin okulu değil, burası devlet okulu. Ticaret Odası İlkokulu Müdürü, açıkça eğitimde laiklik ilkesini çiğniyor” dedi. “6, 7, 8 ve 9 yaşındaki öğrencilere ideolojik baskı yapılıyor” diyen Aydoğdu, “Burada yapılan dayatmadır. Sünni İslam anlayışında olmayan öğrenciler ne yapacak? Velilere sormadan, eğitimcilere sormadan keyfi yapılmış bir uygulamayla karşı karşıyayız. İlçe Milli Eğitim Müdürü'yle görüşerek konunun takipçisi olacağız. Öğrencilerimizin laik, bilimsel ve demokratik bir eğitim alması için çaba gösteriyoruz. Çağ dışı uygulamalarla eğitimin gericileştirilmesine müsaade etmeyiz” şeklinde konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/133558513355852

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Geç bile kaldı. - user452215

  Okulun zili tabii ki salavat olacak. Alışmışsınız çiftetelli dinlemeye, işinize gelmiyormu? Yaşasın Yeni Türkiye.

  ne nedir, ne değildir? - genco940

  İbadet yeri ile okulu bir birine karıştıran zihniyet nedir, ne değildir. Kuran Kursumu orası. Milleti dinden imandan çıkarmanın ortaya karışık versiyonu olsa gerek. Sizleri bu üstün buluşunuzdan dolayı yürekten milletce alkışlıyoruz. Aman ha gocunmayın. Önce Rejim, sonra Anayasa şimdide Laiklik ilkesi. Yakında salavat yerine fatiha okunursa şaşırmayın. 21 nci asır Türkiyesi pardon Anadolu İslam Devleti. Mimarlarının eserleri.