İlkyardım böyle yapılır: Su ve sigara!

İbrahim Çiftçi, otostop yaparak bir sepetli motosiklete bindi. Ancak, motosiklet, bir otomobilin sıkıştırması sonucu elektrik direğine çarptı.

ŞANLIURFA - İbrahim Çiftçi, otostop yaparak bir sepetli motosiklete bindi. Ancak, motosiklet, bir otomobilin sıkıştırması sonucu elektrik direğine çarptı. Çarpmanın etkisiyle İbrahim Çiftçi motosikletten düştü, iki şöfor de olay yerinden kaçtı.
Vatandaşlar hemen bir ilkyardım operasyonu başlattı. Önce 'sağlık ekibini bekleyelim' önerisi kabul gördü, sonra Çiftçi'nin vücudunda kırık kontrolü yapıldı. Bu arada su ve sigara isteyen yaralının isteği kırılmadı! Bir süre sonra gelen ambulanstaki sağlık görevlileri Çiftçi'nin ağzındaki sigarayı şaşkınlıkla fark etti. Sigara yere atıldı. Çiftçi hastaneye götürüldü.
'Kesinlikle gıda maddesi verilmez'
İstanbul Üniversitesi Acil Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Gül'e göre Çiftçi ucuz kurtuldu: "Yaralı bir hastaya kesinlikle gıda maddesi verilemez. Hasta kusabilir, gıda akciğerlere kaçıp yaralıyı öldürebilir. İlkyardım eğitimi almamış biri yaralıya müdahale etmeden önce 112 acil servisi aramalı. Hastanın varsa kanayan yarasına tampon yapmalı, kusuyorsa hafifçe yan çevrilmeli." (Radikal, dha)