@ismailsaymaz

İlle de tutuklama

İlle de tutuklama
İlle de tutuklama

Hapisteki öğrencilerden Okan Karakuş, olaydan bir yıl önce tutuklu öğrenciler için Meclis teydi.

Denizli'de gösteri yapan üniversiteliler, hâkimin serbest bırakmasına rağmen savcılığın itirazıyla tutuklandı. Talep edilen ceza, 40 yıl hapis.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) okuyan Okan Karakuş, iki yıl önce bir grup arkadaşıyla Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi olarak CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın davetlisi olarak TBMM’ye gitmişi. Karakuş, bu ziyaretten bir yıl sonra aynı akıbeti yaşadı. Bir gösteriye katılan Okan Karakuş dahil 25 gence, hâkimin ‘delil yok’ diye serbest bırakmasına rağmen savcının itirazıyla tutuklama kararı çıktı.
PKK ’lı tutuklular 12 Eylül 2012’de açlık grevi başlatmıştı. PAÜ’lü öğrenciler 2 Kasım 2012’de Kürtçe ‘Tutsaklara özgürlük’ yazılı pankartla yürüyüş yaptı. Grup özel güvenlikçiler tarafından engellenince kavga çıktı. İddiaya göre öğrenciler taş attı, 12 güvenlikçi yaralandı, iki durak ve iki reklam panosu hasar gördü.
Denizli Savcısı İlhami Ceyhan, 30 genci ‘yasadışı örgüt adına suç işlemek, örgüt propagandası, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve etkin direnme’den tutuklanmaları için 5 Kasım’da 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme, öğrencileri tutuksuz yargılanmaları için serbest bıraktı.
Savcı Ceyhan tutuksuz yargılama kararına ertesi gün itiraz ederken hâkimle hukuk tartışmasına da girdi. 

101 sanıklı dava 

İtiraz, Denizli 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul görünce 13 Kasım’da 25 öğrenci hakkında yakalama kararı çıktı. Dosya da TMK 10. Madde ile yetkili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Savcı Hüseyin Alaybey, hazırladığı toplam 101 sanıklı iddianameyi 8 Şubat 2013’te İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. Böylece sanıklar hakkında 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava 28 Mart’ta başlayacak.

Hâkim: Taş atıldıysa kime zarar verdi?

Hâkim gençleri serbest bırakırken gerekçelerini şöyle sıraladı: “Örgüte üye olduklarına, örgüte bilerek ya da isteyerek yardım ettiklerine dair delilin bulunmaması; 2911 sayılı yasanın tutuklanmayı gerektirmemesi; taş attıklarına dair görüntü olmayıp atar pozisyonda olmamaları, taş attıklarına dair delilin olmaması; taş atmış sekiz öğrencinin hangi müştekiye ne zarar verdiğinin tespit edilmemiş olması; öğrenci olmaları; maddi zararın miktarı; serbest bırakılan öğrencilerle arasındaki delil durumunun aynılığı...”

Savcı: Tüm Denizli’nin kamu vicdanına

Savcı, tutuksuz yargılamaya itiraz ederken hâkime de şu yanıtları verdi: (Taş varsa bile atmadılar) “Mukavemetin oluşması için illa taşların atılması gerekmediği kanaatindeyiz.” (Attılarsa da zarar belli değil) “12 güvenlikçinin yaralandığı, birçok araca ve kamu malına zarar verildiği aşikârdır. Bu zararlar gökten gelen taşlarla oluşmamıştır.” (Maddi zarar belirsiz) “Denizli’de terör örgütü adına gerçekleştiren bu eylem kamu vicdanında derin yaralara neden olmuştur.”


  http://www.radikal.com.tr/112521811252187

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu kadar farkli iki karar normal mi? - keryil

  bir hakim tutuklama gerektirecek kadar ciddi iddialar var ortada derken, bir diger hakim ortada tutuklama icin yeterli delil yok diyor. son derece somut bir suclamayla, "tas attilar" denilerek alinmamis mi bu cocuklar? ilk hakim "ne tasi onlarin attiklari, ne tas attilarsa zarar verip vermedikleri, ne verdilerse hangi zarari verdikleri belli, neye gore tutuklayalim" demis. savci ise "ama bir tas atilmis, bir zarar verilmis, bizim elimizde de bunlar var, ne yapalim bos mu oturalim" demis. diger hakim de "savci bey hakli. suc suphesi icin fiil ile sahis arasinda maddi bag bulmak zorunda degiliz, kafamizda birbirlerine yakistirmamiz yeterli. biz buldugumuz herkesi tutuklayalim, masum ciktikca salariz. her dava boyle isliyor, bu dava neden istisna olsun" demis. e hakli adam. alismamis adliyede adalet durmuyor.

  HUKUK ÖLDÜ - glsnyildirim812

  Hukuk öldü yaşasın ADALET. Ancak onun da olması için sağlıklı bir ahlak yapısıyla yeişmiş bireyler gerek. Biad edenler karakterler için edinilmesi zor bir meziyetttir adalet.

  Sayın Savcı - xterso

  Vicdanımızda oluşan tek yara sizin vicdansızlığınızdır. Sizin vicdanınız olmadığı için sizde herhangi bir yara zaten oluşamaz. Düşünüyorum da tamam, vicdanınız yok ama çoluk çocuğunuz da mı yok sizin?

  öğrecncilere verilmek istenen ceza ......... - okkes cavus

  bir mahkemede, kararda yetkisi olan kişi hakim bir suç unsuru bulamayıp serbest yargılanmalarını istiyor. her nedense savcı bey birçok suç unsuru bu labiliyor. demekki savcı isterse üstüne bastığın taş suç unsuru sayıla biliyor hani ya bu taşı atasan. ülkede öğrenci olmak , ve demokratik bir hak talebinde bulunmak potansiyel suç sayıla biliyor. yarının idarecileri olabilecek öğrencileri, korkutmak susturmak içeri atmak yasal yönü bir yana birde toplumsal yönüyle çok incitici. öğreci üzerindede derin bir iz bırakıyor ülkesine karşı güven sorunu yaşıyor. bunlar dikkate alınması gereken öncelikli sorunlar adalet herkese çok lazım.......

  Ey vah ki eyvah! - karçiçekleri

  Bu ülkede kimlerin barışı istemediği bir bir ortaya çıkıyor. Bazı savcıların, yargıçların yasaları hiçe sydığını, hukuku kendi ideolojilerine, siyasi görüşlerine göre uyguladıklarını gördükçe bu memleketin vay haline diyesim geliyor.

  Bu kimin savcisi... - futbol

  Birileri bana sunu anlatsin,bir hakim saniklarin tutuksuz yargilanmasina karar verirken ki hakli.zira olayin saniklari sadece bir protesto eylemi yapiyorlar öte yandan ayni hukuk ve kanunlari uygulamakla sorumlu bir savci tam tersini iddia edip agir ceza mahkemesinde yargilanmallarini sagliyor.Diyelimki özel güvenlikcileri yaraladilar sonucta bu devlete yani polise karsi yapilmis bir eylem degil ve olaya tahrik yada özel güvenlikcilerin bazen ne kadar acimasiz ve haksiz sekilde kuvvet kullandigini savci dahil herkes biliyor.ve bularin sanki dokunulmazliklari var sanki! Diyecegim su;Uyanmanin zamani geldi hatta geciyor ve Fasizmin en azgini en radikali bizleri bekliyor.Gelecek secimler cok cok önemli en önemlisi de erdoganin baskanlik secimleri...

  savci hukuki değil ideolojik bakmış. - jooma

  bir hukuk insanından beklenen bu değil. o zaman herkes siyasi düşüncesine göre iş yapsın. türkiyede zaten böyle de benim ki de laf işte....