İller'de 'deprem'

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na bağlı İller Bankası'nı bir katrilyon lira zarara uğratmakla suçlanan genel müdür İrfan Önal...
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na bağlı İller Bankası'nı bir katrilyon lira zarara uğratmakla suçlanan genel müdür İrfan Önal ile yardımcıları Özcan Altekin ve Rıfat Uğrar, görevlerinden uzaklaştırıldı. Ankara DGM Başsavcılığı'nın, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nda başlattığı operasyonun boyutları giderek büyüyor. Koray Aydın'ın istifasının ardından Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na vekâlet eden Devlet Bakanı Tunca Toskay, Radikal'in konuya ilişkin olarak sorularını yanıtladı. Toskay, soruşturma kapsamında Önal ile yardımcıları Altekin ve Uğrar'ın görevlerinden uzaklaştırıldığını söyledi.
Danışman tutuklanmıştı
İller Bankası'nda bazı ihalelere fesat karıştırarak devletin yaklaşık bir trilyon lira zarara uğratılması ile ilgili olarak yürütülen soruşturma çerçevesinde daha önce de eski Bakan Aydın'ın danışmanı Sadrettin Dinçer ile bakanlıktaki bazı üst düzey bürokratlar da tutuklanarak cezaevine konulmuşlardı.
Radikal, 'Vurgun Operasyonu' sırasında İller Bankası'ndaki yolsuzluk olaylarını gündeme getirmiş ve bankanın bir trilyon lira zarara uğratıldığını ortaya çıkarmıştı.
Davet usulü ihale
MHP'den milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen İrfan Önal döneminde İller Bankası'nda yapılan ihalelerin, davet usulü yapılarak bankanın zarara uğratıldığı ve ihalelerin belli kişilere komisyon karşılığı pazarlandığı ileri sürülmüştü. Söz konusu usulsüzlükler, Başbakanlık Devlet Denetleme Kurulu müfettişlerince de saptanmıştı.
Müfettiş raporlarında, vurgunda, Koray Aydın'ın göreve gelmesinden sonra ihalelerde bedel artırımına yüzde 30 sınır getiren uygulamanın kaldırılmasının etkili olduğu belirtildi. Raporlarda ayrıca, 2.5 yıllık dönem içinde yapılan ve sayıları 508 olduğu belirtilen ihalelerin büyük bölümünün
'davet' usulü yapıldığı belirtilerek, kapalı zarf usulü yapılan ihalelerdeki indirim oranlarının yüzde 50'lerden 20'lere çekildiğine dikkat çekildi.
Trilyonlar ödenmiş
Projelerin uygulanma aşamasında değiştirildiği saptamasının da yer aldığı raporlarda, yeniden ihaleye çıkmak yerine işi alan müteahhitlerle ek sözleşmeler yapılarak trilyonlar ödendiği kaydedildi.