ILO: 2 bin 750 çocuk işçiyi kurtaracağız

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Gülay Aslantepe, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile birlikte, tarımda çocuk işçiliğinin engellenmesi için Adana'nın Karataş ilçesinde yürütülen proje kapsamında 173 çocuğun Sosyal Destek Merkezi'nden faydalandığını söyledi.

İSTANBUL - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Gülay Aslantepe, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile birlikte, tarımda çocuk işçiliğinin engellenmesi için Adana'nın Karataş ilçesinde yürütülen proje kapsamında 173 çocuğun Sosyal Destek Merkezi'nden faydalandığını söyledi. 31 Aralık 2006'da sona erecek projede kampanyanın hedefi, 2 bin 750 çocuk.
Radikal'in 27 Haziran günkü sayısında manşetten yayımlanan 'Haydi Okula demek yetmiyor' başlıklı haber üzerine açıklama yapan Aslantepe, Karataş ilçesi Yemişli Köyü'nde kurulan Sosyal Destek Merkezi'nin resmen 15 Haziran'da açıldığını anımsattı. Haberde yer alan, tarlalarda çalışan 6 bin çocuktan sadece 25'inin 'Sosyal Destek Merkezi'ne gittiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirten Aslantepe, "MEB ve ILO'nun birlikte yürüttüğü gezici mevsimlik tarım işçiliğinde en kötü biçimdeki çocuk işçiliğinin eğitimle sona erdirilmesi projesinin biteceği 31 Aralık 2006 itibarıyla ulaşmayı hedeflediği çocuk sayısı 2 bin 750'dir. Halihazırda 173 çocuk, merkezde sunulan hizmetlerden yararlanıyor ve bu sayı hergün yapılan saha çalışmalarıyla hızla artıyor" dedi.
'Okullardan faydalanacaklar'
Çocukların sadece sosyal destek merkezince sunulacak hizmetlerden yararlanmakla sınırlı kalmayacağını, çevre okullar başta yaz boyunca mevcut fiziki mekânlardan en üst düzeyde faydalanacaklarını anlatan Aslantepe, "Görevlendirilen profesyonel personel yanında, il müdürlüklerince görevlendirilecek sağlık ve sosyal hizmet personeli ve öğretmenlerle sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler aracılığıyla hedeflenen sayıda çocuğun mevsimlik işler süresince tarladan uzak kalması sağlanacak" dedi.
"Bir model projenin, Türkiye'nin köklü sorunlarından biri olarak süregelen ve yapısal nedenlere dayanan bu önemli sorunu tamamıyla sona erdirmesini beklemek fazla gerçekçi olmaz" denilen açıklama şöyle devam etti:
Medyaya düşen görev
"Ancak ILO, 1992'den bu yana geliştirdiği model projelerle çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi için çözümler üretmektedir. Çeşitli sektörlerde yürütülen 100'den fazla projenin Devlet İstatistik Enstitüsü'nce yapılan 1994 ve 1999 çocuk işgücü anketleriyle de belirlenen 6-14 yaş grubunda çalışan çocuk sayısındaki yüzde 50'lik azalışta önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Medya, çocuk işçiliği sorununu gündeme taşırken, sorunların yanı sıra olumlu çalışmaları da olduğu gibi yansıtmalı."


    http://www.radikal.com.tr/7505277505270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.