ILO: Türkiye dünyaya örnek

Adana'da mevsimlik çalışan çocukları eğitime kazandırma uğraşı veren ILO yetkilisi anlattı: "Türkiye'de 13 yılda 104 proje yürüttük. 60 bin çocuğa ulaştık. 74 ülkedeki kampanyalarda en başarılılar Türkiye'de."

ADANA - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Adana'nın Karataş ilçesinde pamuk işçiliğinde çalışan çocukları eğitime kazandırmaya yönelik uygulamaya konulan projeyi bütün dünyaya örnek göstermeye hazırlanıyor.
ILO Ulusal Program Koordinatörü Nejat Kocabay, Türkiye'de resmi istatistiklere göre, 6-17 yaş grubunda 1 milyon 610 bin, 6-14 yaş grubunda ise 500 bin çocuğun çalıştığını belirtti. Kocabay, bu çocukların çalışma hayatından çekilmesi için ILO'nun, son 13 yılda 104 proje gerçekleştirerek, 60 bin çocuğa ulaşarak eğitimlerini sağlandığını söyledi
ILO denetmeni çok etkilendi
ILO'nun, 1992-1993 yıllarından 'Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı'nı (IPEC) devreye koyduğunu hatırlatan Kocabay, şöyle devam etti: 'IPEC programı 1992 yılında Brezilya, Hindistan, Endonezya, Kenya, Tayland ve Türkiye'de başlatılmıştır. Bugün ise 74 ülkede sürdürülen bu programın en başarılı örnekleri Türkiye'de.'
Kocabay, ILO'nun projelerinin tarafsız gözlemciler tarafından denetlendiğini, bu kapsamda, Karataş'ta "Pamuk kadar beyaz bir gelecek için" sloganıyla gerçekleşen projenin örnek gösterildiğini söyledi. Kocabay ILO'un Cenevre Genel Merkezi'nden gönderilen Hollandalı denetmen Hermen Ketel'in, raporunda, "30-35 yıldır proje izleme görevini yürütüyorum. Böylesine etkilendiğim bir başka proje olmadı" ifadelerine yer verdiğini açıkladı.
'Kusursuz bir proje yarattık'
ILO'nun, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yerel kaynaklarının çok yüksek düzeyde katılımıyla kusursuz bir proje yarattığını ifade eden Kocabay, "Bu projeyi başlangıçta Türkiye'ye model olarak göstermek istiyorduk. Ancak, gelinen aşamada bu proje dünyadaki diğer çocuk işçiliğini önleme çalışmalarına örnek olacak" diye konuştu. Kocabay, sahadaki uygulaması bu yılın ağustos ayında başlayan ve 2006'nın aralık ayında tamamlanması planlanan Karataş'taki proje kapsamında, 2 bin 500 çocuğu tarım işçiliğinden kurtarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Proje kapsamında Karataş'ta 'sosyal destek merkezi' açılarak, mevsimlik işçilerin çocuklarına eğitim hizmeti verilmeye başlandı.


    http://www.radikal.com.tr/7617157617150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.