İlyas bey 'küresel ısınma' kurbanı

'Küresel iklim değişikliğiyle yayılacak' denen hanta virüsünün Türkiye'deki ilk kurbanı İlyas Bilgin. Şoke olan ailesine göre Bilgin, 'Eline diken battı ve öldü...'ZONGULDAK - Bartın’a bağlı Hasankadı Beldesi’nde oturan 46 yaşındaki İlyas Bilgin hayatı boyunca hastaneye gitmemeşti. Şubat ayında parmağına diken battı, öldü. Bilgin, kayıtlara ‘Türkiye’de ilk hanta virüsü ölümü’ olarak geçti.
Hanta virüsüne bağlı olarak gelişen ve kore kanamalı ateşi olarak da bilinen hastalık, küresel iklim değişikliğiyle yayılması beklenen hastalıklar arasında gösteriliyordu.

Ormanda sıradan bir gün
Dört çocuk babası İlyas Bilgin, sekiz ay önce Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan emekli oldu. Hasankadı’da hayvancılık yapmaya başladı. Şubat ayında ormanda bir dalı kesmeye çalışırken eline diken battı. Parmağı şişti. İki hafta sonra üşüme, yüksek ateş, kusma ve bulantı şikâyetiyle hastaneye kaldırıldı. 20 Şubat’ta ‘akut böbrek yetmezliğine bağlı multi organ yetmezliği’ sonucu öldü. Sağlık Bakanlığı, İlyas Bilgin’in kanında ‘hanta virüsü’ne rastlandığını açıkladı.

Şişlik, üşüme titreme
Bilgin’in eşi Döne Bilgin şaşkın:
“Doktorlar bile eşimin çok dirençli olduğunu söyledi. Ama parmağına batan bir diken yüzünden öldü.”
23 yaşındaki oğlu Musa Bilgin ise “Babam hastanede sürekli ‘Üşüyorum, karnım çok şiş, şu karnımın şişliği insin, başka bir şey istemiyorum’ diyordu. Vücudu ve ellerinde şişlik vardı. Gözleri kızarmıştı. İdrarını yapamıyordu. Sonra da kaybettik” diye konuştu.

Farelerle yayılıyor
Hanta virüsü hasta kemirgenler tarafından yayılıyor. Virüsün bulaşması için fare dışkısı ve salyasına temas hatta bunların bulunduğu ortamda nefes almak bile yeterli olabiliyor. Kesin bir tedavisi olmayan hastalık, böbreklerin iflas etmesine bağlı olarak öldürüyor.
Hanta virüsü şüphesiyle Bartın’dan 12, Zonguldak’tan da dört olmak üzere 16 hasta tedavi altına alındı. Bilgin dahil sekiz kişinin kanında virüs bulundu. Bilgin kurtarılamadı, iki kişi taburcu oldu, beş kişi halen tedavi altında.

Kore’de tespit edildi
Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında virüs ile ilgili şu bilgiler verildi:
“Hanta virüsü ilk defa 1950’lerin başında Kore’de tespit edildi. Bazı kemiriciler, virüsü taşımakta ve etrafa bıraktıkları vücut çıkartılarının solunum yolu ile alınması şeklinde insana bulaşmaktadır. Hastalığın iki tipi olup, akciğer yetmezliğine neden olan tip Amerika, böbrek yetmezliğine yol açan tipi Asya ve Avrupa kıtasında görülmektedir. Rusya’nın güneyi ve Balkanlar’da uzun yılardır görüldüğü bilinen hastalık, ülkemizde gelişen tanı ve laboratuvar imkânları çerçevesinde ilk kez tespit edilmiştir.” (dha)