İmam-hatibe formül

1970'lerin yöntemi
Milli Eğitim Bakanı Çelik, imam-hatiplilerin ÖSS'deki katsayı sıkıntısını aşmak için yeni formül önerdi: Meslek liseliler, 1970'lerde uygulanan ve Başbakan Erdoğan'ın da yararlandığı yöntemle, fark dersleri alarak ÖSS'ye düz lise mezunu gibi girebilecek.
Rektörler tepkili
Anadolu Üniversitesi Rektörü Ataç: "Düz lise diploması vereceksek niye uğraşıyoruz? Meslek liselerini kapatalım bari." ODTÜ Rektörü Akbulut: "Öneri yasalara açıkça aykırı." Hacettepe Rektörü Özgen: "O zaman baştan meslek lisesine yollamayalım."
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, imam-hatiplilerin de aralarında bulunduğu meslek liselilerin Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yaşadığı katsayı sorununu aşabilmek için Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eğitim hayatından esinlenerek yeni bir formül ortaya attı: Meslek lisesi mezunu öğrenciler, fark derslerini vererek düz lise diplomasına kavuşabilir.
1970'lerde uygulanan bu formülün en canlı örneği Başbakan Erdoğan. 1965'te İstanbul İmam-Hatip Lisesi' ne giren Erdoğan, 1973'te mezun oldu. O dönemde ortaokul ve lise eğitimi birleşikti ve meslek liselerinde toplam beş yıl eğitim veriliyordu. Erdoğan, üniversiteye gidebilmek için düz liselerle aradaki ders farkını kapatmak zorundaydı. Eksik derslerini tamamlayan Erdoğan, 1973'te mezun oldu ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ne girdi.
Rektörler tepki gösteriyor
Çelik'in gündeme getirdiği bu formüle, rektörler yine karşı çıkıyor.
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Engin Ataç: Meslek lisesi mezununa düz lise diploması vereceksek niye uğraşıyoruz. Niye bu okullara yatırım yapıyoruz. AB ülkelerinde öğrencilerin yüzde 65'i meslek lisesini, yüzde 35'i düz liseyi tercih eder. Biz bu standardı yakalamaya çalışmıyor muyuz? 'Meslek lisesine, ara insan gücüne ihtiyacımız yok' diyorsak, hepsini kapatıp, rahatlayalım.
ODTÜ Rektörü Prof. Ural Akbulut: Meslek lisesi mezunu kendi
okulunda ders farkını kapatacaksa kesinlikle yasaya uygun olmaz. Çünkü ÖSS'de doldurduğu formda katsayısından faydalanabilmek için okul kodunun tutması lazım. Geçmişte de bu uygulama yapılmıştı. En iyi örnek Başbakan Erdoğan'dır. Ancak çok şey değişti. Liselerde alanların sayısı arttı.
Meslek lisesinde öğrenciler son iki sınıfta neredeyse kimya, fizik görmüyor. Bu açık nasıl kapatılacak? Yeterince kaynak ayrılan meslek liselilere yeni harcama yapılacak. O zaman meslek liselerinin ne anlamı kalacak? Bu ülkenin meslek lisesi mezunlarına, ara kademe insan gücüne ihtiyacı var.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Tunçalp Özgen: Böyle bir düzenleme yapıyorsak niye baştan çocukları meslek liselerine yolluyoruz? Orada laboratuvarları kullanıyorlar, zaman harcayıp meslek dersleri alıyorlar. Sonra da düz lise diploması mı alacaklar? Üniversiteye gitmek istiyorsa doğrudan genel liseye gitsin.
Bu tür formüller ortaya atılırken, 'Akşam düşündüm, sabah açıkladım' yöntemi izlenmemeli. Bizi, ayaküstü formüller bu hale getirdi. Asıl sorun, vatandaşımızı çok doğru bilgilendirmiyoruz, onu katsayılara, rakamlara boğuyoruz. Sistemi, halkın anlayacağı dilden anlatmıyoruz. Aile, fazla düşünmeden okul tercihi yapıyor.
Meslek lisesi mezunlarının önü de tamamen kapalı değil. Meslek lisesi mezunu iki yıllık bir yüksekokul bitirebilir, sonra da başarılıysa dikey geçiş yoluyla dört yıllık bir yükseköğretim programına geçebilir. Oysa düz lise mezunu çocuk, çok yorucu bir eğitim hayatına sahip. Meslek lisesi öğrencisi haftada bir saat matematik alıyorsa, diğeri beş saat alıyor. Meslek lisesi öğrencisi daha az okuyor, ama okulu bitirdiğinde bir meslek sahibi olabiliyor.
Katsayı serüveni
28 Şubat sürecinde ortaya çıkan ve AKP tek başına iktidara gelince gündeme oturan imam-hatip liselerinin katsayı sorunu 58. hükümetin Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu döneminde tartışmaya açıldı. 1998'de üniversiteye giriş sınavı tek basamağa inmiş ve alan uygulamasına geçilmişti.
Mumcu, meslek lisesi mezunlarını kendi alanları içinde tutmaya çalışan uygulamayı değiştirebilmek için üniversitelerden bağımsız taslak hazırlamış, ancak tepki üzerine geri adım atmıştı. 59. hükümet döneminde yeni bakan Hüseyin Çelik, YÖK ile MEB arasındaki görüşmeleri hızlandırdı.
AKP, tabanına verdiği, 'Katsayı sorununu çözeceğiz' sözünü tutabilmek
için birçok girişimde bulundu, her seferinde YÖK karşı çıkınca geri adım attı. Erdoğan'ın, Üniversitelerarası Kurul'dan istediği taslak YÖK'te ele alındı. YÖK ve MEB iki ayrı taslak hazırladı. YÖK, bu taslakları birleştirmek için bakanlığa ortak komisyon önerdi.
Ancak MEB eski rektörlerden oluşan 'Danışma Kurulu'yla çalışmaya başlayınca YÖK tepki gösterdi. Bu nedenle çalışmalar tamamlanamadı ve YÖK'le hükümet arasındaki gerginlik giderilemedi. Hükümet imam-hatip lisesi mezunlarının da içinde olduğu meslek liselerinin üniversite için istediği tercihi yapmasını istiyor. YÖK ise meslek lisesi öğrencilerini iki yıllık yüksekokullara yönlendiriyor.


    http://www.radikal.com.tr/7561527561520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.