İmam-hatip için en yeni formül

Milli Eğitim'den imam-hatiplilerin katsayı sorununa yeni çözüm: Ara sınıflardan açıköğretim liselerine geçilebilecek; mezunlar da aynı liselere kaydolabilecek. Mevcut yönetmelik, hazırlıktan sonra geçişe engel.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır tartışılan 'imam- hatip lisesi (İHL) mezunlarına düşük katsayı' sorununa çözüm olacak bir formül ortaya attı. Yeni formüle göre İHL mezunları, üniversiteye giriş sınavında katsayı engeline takılmamak için açıköğretim liselerine (AÖL) geçiş yapabilecek ya da iHL'yi bitirip AÖL'ye kayıt yaptırma şansı olacak.
MEB, AÖL Yönetmeliği'nde değişiklik yaparak, daha önce sınırlı geçiş hakkı olan ve mezunken açıköğretime kayıt yaptıramayan imam-hatiplilerin yolunu açmış oldu. Eski yönetmelikte, AÖL'ye Girme Şartları bölümünde kayıt, kabul şartlar başlığı altında "İlköğretim kurumlarını (ortaokul ve ilköğretim okulu ile bunların dengi yurtiçi ve yurtdışı okullar) bitirenler ile ortaöğretim kurumlarına bir süre devam edip ayrılanlar kayıt yaptırabilir" maddesi yer alıyordu. Henüz Resmi Gazete'de yayımlanmayan ama Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çalışmaları tamamlanan yeni yönetmeliğe göre ise madde şu şekilde değiştirildi: "Bakanlığımıza ve diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki okullardan ayrılanlar ile mezun olanlar AÖL'ye kayıt yaptırabilir."
Düzenleme şunları getiriyor:

 • İHL veya meslek lisesi öğrencileri istedikleri sınıfta AÖL'ye kayıt yaptırabilecek. Bu öğrencilere AÖL diploması verilecek.
 • İHL öğrencileri 4. sınıfta okullarından ayrılıp AÖL'ye kayıt yaptırmaları halinde, bir dönemde mezun olabilecek.
 • İHL ve diğer meslek lisesi son sınıf öğrencileri ile mezun olduktan sonra AÖL'ye kayıt yaptıran öğrencilerin mezun olabilmesi için girecekleri fark dersleri MEB tarafından belirlenecek. Fark dersini veren öğrenci, genel lise mezunlarıyla eşit olacak.
 • Kayıtlar yalnız il merkezinde değil ilçelerde de yapılabilecek.
 • Meslek lisesi mezunları isterlerse AÖL mezunu olabilecek. Buna göre, öğrenci MEB'in belirleyeceği derslerden sınava girecek.
 • Açıköğretim Lisesi'ne giren diğer öğrencilerin mezun olabilmesi için dört yıllık öğrenim görmeleri zorunlu olacak.


  • http://www.radikal.com.tr/7655367655360

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.